Tatile giden İngilizlere 5 bin sterlin ceza kesilecek

Koronavirüsün kontrol altına alınmaya çalışıldığı İngiltere'de hazırlanan yasa tasarısına göre ülke dışında tatile gideceklere 5 bin sterlin ceza kesilmesi planlanıyor.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: A.A

İngiltere parlamentosuna gelen yasa tasarısı kabul edilirse ülke dışına zorunlu haller dışında tatile giden İngiliz vatandaşlarına 5 bin sterlin ceza kesilecek.

Kabul edilmesi durumunda 29 Mart'ta yürürlüğe girecek tasarıyla uluslararası seyahatler, iş, eğitim, yasal yükümlülükler, oy kullanma, mülklerin taşınması, satılması, kiralanması, çocuk bakımı, doğumda hazır bulunmak, ölmekte olan bir akraba veya yakın arkadaşı ziyaret etmek, cenaze töreni, evlenmek veya yakın bir akrabanın düğününe katılmak, tıbbi randevular ve olası risklerden kaçmak gibi durumlar haricinde yasaklanacak. 

Kuralı ihlal edenlere 5 bin sterlin ceza verilecek. 

30 Haziran'a kadar yürürlükte kalacak

Madde 30 Haziran'a kadar yürürlükte kalacak olsa da Sağlık Bakanı Matt Hancock, ülke dışına tatillere bu tarihten önce izin verilebileceğini söyledi. 

Sky News'e konuşan Hancock, gelecek ay yayımlanacak uluslararası seyahatle ilgili incelemenin sonuçlarına göre hareket edeceklerini, uluslararası seyahate izin verilebilecek en erken tarihin 17 Mayıs olabileceğini ifade etti. 

Mevcut durumda geçerli bir sebebi olmadan seyahat edenlere 200 sterlin ceza veriliyor.