Tedavi gören usta şair hayatını kaybetti

TRT repertuarında yer alan 300'den fazla şarkının söz yazarı, halk şiirlerinde Aşık Mehmet mahlasını kullanan Mehmet Turan Yarar tedavi gördüğü hastanede 94 yaşında vefat etti. Usta şairin ölüm haberini Onur Akay verdi.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, hastanede tedavi gören 94 yaşındaki usta şair Mehmet Turan Yarar'ın hayatını kaybettiğini duyurdu.

TRT repertuarındaki 300’den fazla şarkının söz yazarı olan ve halk şiirlerinde Hataylı Âşık Mehmet mahlasını kullan usta şair Mehmet Turan Yarar, 94 yaşında vefat etti. Acı haberi Türk sanat müziği sanatçısı ve yazar Onur Akay duyurdu.

Akay, “Şair ve güfte yazarı şairi Mehmet Turan Yarar’ı, bugün 14 Nisan 2021 Çarşamba günü sabahı, dört gündür tedavi gördüğü hastanede maalesef kaybettik. Şiirleri Erol Sayan’dan Çinuçen Tanrıkorur’a, Metin Everes’ten Erdinç Çelikkol’a kadar, çok sayıda unutulmayan şarkılara imza atmış bestekârlar tarafından bestelenmiş ve “Aşkın beni yıllarca helâk etti efendim” isimli güftesi ise çok sayıda sanatçının okuduğu eserler arasında gazel olarak da yorumlanmıştır. Mekânı cennet olsun inşallah.” ifadelerini kullandı.

Şair Mehmet Turan Yarar kimdir?

Şair ve güfte yazarı şairi olarak tanınan Mehmet Turan Yarar, 8 Eylül 1927 yılında Hatay’da dünyaya geldi. Halk tarzında yazdığı şiirlerinde Hataylı Âşık Mehmet mahlasını kullandı. Şiirleri Türk sanat müziğinin önemli bestekârları tarafından bestelendi Aynı zamanda Veteriner Hekim olan Mehmet Turan Yarar’ın bestelenmiş yaklaşık beş yüz şiirinden üç yüzü TRT repertuarına alındı ve çeşitli beste yarışmalarında ödüller kazandı.

Şiir: Bilmediklerim (1954), Veteriner Şairler Antolojisi (1960), Dörtlükler (1991), Daracık Düşler (1999)
Derleme: Doruktan Doruğa (1992)
Sözlük:  Asalakbilim Terimleri Sözlüğü (1970)