Türkiye genelinde artan hava sıcaklıklarının ardından uzman konuştu. Sıcaktan korunma önlemlerini bir bir saydı

Türkiye genelinde artan hava sıcaklıklarının ardından uzman konuştu. Tokat İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Atilla Bıyık, sıcağın sağlık üzerindeki etkileri ve korunma önlemlerini bir bir saydı.

Türkiye genelinde artan hava sıcaklıklarının ardından uzman konuştu. Sıcaktan korunma önlemlerini bir bir saydı

Yaz aylarında artan sıcaklıkların özellikle risk altındaki gruplar üzerindeki potansiyel tehlikelerine dikkat çeken Bıyık, bu gruplar arasında dört yaşından küçük çocuklar, 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, bakıma ihtiyacı olanlar, hamileler, aşırı kilolu bireyler, açık alanda çalışanlar, kronik hastalığı olanlar ve sürekli ilaç kullananların bulunduğunu söyledi.

Türkiye genelinde artan hava sıcaklıklarının ardından uzman konuştu. Sıcaktan korunma önlemlerini bir bir saydı - Resim : 1

GENEL KORUNMA ÖNLEMLERİ

Bıyık, aşırı sıcakların yol açabileceği sağlık sorunlarına karşı alınabilecek genel korunma önlemleri arasında güneşin en yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkılmaması, uygun giysilerin ve koruyucu ekipmanların kullanılması, sıvı ve mineral alımının artırılması, fiziksel aktivitelerin saatlerinin ayarlanması ve kapalı alanların serinletilmesini belirtti. Ayrıca beslenme önerileri de sunan Bıyık, sıvı alımının su başta olmak üzere dengeli şekilde yapılması, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının teşvik edilmesini vurguladı.