Türkiye kar yağışı tarihini merak ediyordu. Resmi uyarı az önce geldi. Herkes kendisini hazır tutsun

Türkiye şiddetli kar yağışının ne zaman başlayacağını merak ederken, seracılar için resmi bir uyarı da kısa bir süre önce geldi. Vatandaşlarımızın kendisini hazır tutması gerekiyor.

Türkiye kar yağışı tarihini merak ediyordu. Resmi uyarı az önce geldi. Herkes kendisini hazır tutsun

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında yaşayan vatandaşlar kar yağışının yoğun olarak şehirlerde ne zaman etkili olacağını merak etmeye başladı. Herkesin merak ettiği kar yağışı tarihiyle ilgili uzmanlardan "Az kaldı" paylaşımları gelmeye devam ederken, bir uyarı da resmi olarak yapıldı. Türk devlet yetkilileri, özellikle serada üretim yapan vatandaşlara "Hazır olun" uyarısında bulundu. 

KAR YÜKÜNÜN AZALTILMASI GEREKİYOR 

Sebze yetiştiriciliğinde yoğun olarak kullanılan plastik örtülü yüksek ve alçak seralarda kış aylarında yağan kardan ve esen rüzgârdan zarar görmemesi için üreticilerin daha dikkatli olmaları yönünde yetkililer uyarıda bulundu. Aşırı kar yağışlarında sera konstrüksiyonunda zarar meydana gelmemesi için sera üstünde bulunan karların temizlenerek kar yükünün azaltılması gerektiğini belirtti.

Türkiye kar yağışı tarihini merak ediyordu. Resmi uyarı az önce geldi. Herkes kendisini hazır tutsun - Resim : 1

RESMİ BİLGİLENDİRME YAPILDI 

Konu ile ilgili yapılan bilgilendirmede, “Sera içerisinde hafif çaplı soba yakılarak iç sıcaklık artırılmalı böylece yağan kar ısınan havayla eriyerek seranın kardan zarar görmesi engellenmelidir. Ayrıca mini sprink sulama sistemiyle naylon üzerine belli aralıklarda yerleştirilen sulama başlıklarıyla sulama yapılarak karın sera üzerinde birikmeden erimesi sağlanmalıdır. Çok yoğun kar yağması durumunda yukarıda belirtilen hususların yerine halinde sera üst naylonunun kesici bir aletle (falçata) kesilerek kar yükünün seraya zarar vermesi engellenmelidir. Çünkü bir serada asıl işletme maliyetini ana karkas oluşturmakta olup sera naylonunun değişimi maliyet olarak demir aksama göre çok daha ucuz ve ekonomiktir. Bir diğer çevresel faktörlerden olan rüzgârın seralara zarar vermemesi için, seraların tüm kapı pencere ve havalandırmalar kapalı tutularak seraların rüzgârlardan yıkılması önlenmelidir" denildi.