Türkiye’den kimse daha denemedi! Bu odaya girenler 10 dakika sonra ağlayarak çıkmak istiyor! Nedeni işte bu

Microsoft'un Genel Merkezi içerisinde inşa ettiği "gezegendeki en sessiz yer" olarak rekorlar kitabına giren "yankısı oda"ya girenler en fazla 1 saat içeride kalabiliyor. -20.6 desibel olan yankı odasında kapıyı kapattıktan sonra duyulan tek şey kalp atışı, kan akışı ve kemik gıcırtısı oluyor.

Türkiye’den kimse daha denemedi! Bu odaya girenler 10 dakika sonra ağlayarak çıkmak istiyor! Nedeni işte bu

Ev, sokak, okul ve iş... Her yerde pek çok farklı ses, hatta çoğu zaman gürültü var. Pek çok insan bu gürültüden kaçmak, sessiz sakin bir yerde kafa dinlemek ister. Ancak orası dünyanın en sessiz yeri olmamalı, çünkü dünyanın en sessiz yeri sizi çıldırtabilir. 

GEZEGENDE BURADAN DAHA SESSİZ BİR YER YOK!

Dünyaca ünlü teknoloji şirketi Microsoft'un genel merkezi içerisine inşa ettiği -20.6 desibel olan bu oda, "gezegendeki en sessiz yer" olarak Guinnes Rekorlar Kitabı'na girmeyi başardı. 

İnsanların, 0 desibelden itibaren duyduğu biliniyor. Buradan anlaşılacağı üzere, -20.6 desibel insan kulağının normal şartlarda duyamayacağı bir ses düzeyi. Fakat "yankısız oda" insanlara duymadıklarını duymayı sağlıyor. 

Türkiye’den kimse daha denemedi! Bu odaya girenler 10 dakika sonra ağlayarak çıkmak istiyor! Nedeni işte bu - Resim : 1

TÜKÜRÜK YUTMAK BİLE BİR GÜRÜLTÜ

Açıklanana göre, "yankısız oda"da henüz 1 saatten fazla kalan olmadı. Bu odaya giren kişiler, deneyimlerini anlatırken, tükürük sesinin bile inanılmaz gürültülü olduğunu ve bir süre sonra baş dönmesi yaşadıklarını ifade etti. 

"ODA İÇİNDE ODA"

Odanın asıl amacı, Microsoft'un ürettiği ürünlerin doğru şekilde kontrol edilmesi, bu sebeple dışarıdaki ses tamamen engellenmiş. Bunun için altı kat beton içine yapılmış ve odanın duvarları 30 santimetre kalınlığında. Öyle ki bu oda için, "oda içinde oda" deniyor. 

 

Türkiye’den kimse daha denemedi! Bu odaya girenler 10 dakika sonra ağlayarak çıkmak istiyor! Nedeni işte bu - Resim : 2

REKORU KAPTIRABİLİR

Bununla birlikte, 2015 yılında inşa edilen "yankısız oda"nın pabucunu dama attıracak yeni bir rekor denemesi geliyor. Minneapolis'teki Orfield Laboratuvarlarında inşa edilen yeni bir oda, Guinnes'e başvuru yaptı. Oda -24 desibel ile 'yankısız odanın' rekorunu kırmayı planlıyor.

 

Türkiye’den kimse daha denemedi! Bu odaya girenler 10 dakika sonra ağlayarak çıkmak istiyor! Nedeni işte bu - Resim : 3