Türkiye'nin ilk korona virüs raporu yayınlandı haberine Prof. Özlü'den açıklama

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'nün başkanlığında çalışan bir ekip Türkiye'nin korona virüs salgınına ilişkin ilk bilimsel veri çalışmasını yaptı. Özlü sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarda çalışmanın taslak halinde olduğunu ve yayınlanmadığını ifade etti.

Google Haberlere Abone ol

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü'nün başkanlığında bir ekip tarafından yapılan Türkiye'nin korona virüs salgınına ilişkin ilk bilimsel veri çalışmasına ilişkin Özlü'den açıklama geldi.

Prof. Dr. Özlü Twitter hesabından yaptığı bir dizi paylaşımda çalışmanın henüz makale haline gelmediğini ve yayınlanmadığını ifade etti.

Özlü paylaşımlarında şu ifadeleri kullandı:

Bugün bir gazetemizde “Türkiye’nin ilk korona raporu” başlığıyla yayınlanan haberle ilgili olarak bir açıklama yapma ihtiyacı duyuyorum. Böyle bir çalışmanın yapıldığı doğrudur. Ancak bu makale haline gelmemiş ve dergide yayınlanmamıştır.

Ben bu çalışma bulgularını başkalarıyla ve kamuoyuyla paylaşmadım. Ancak adı geçen dergiye yayınlanması için yüklendiğinde, Dergi bu taslağı 125 yazarımıza bilgi için göndermiştir. Takiben taslağın önce sosyal medyada, sonrasında da medyamızda paylaşıldığını görüyorum.

Bu sadece bir taslaktır ve bir makale haline gelmemiştir. Yayın için değerlendirilme aşamasında iken, Sağlık Bakanlığımızdan aldığımız “çalışmamızın bakanlık verileriyle birleştirilerek daha geniş hasta verileriyle yayınlanması” önerisini kabul edip, yayını geri çektik.

Bizim verilerimiz salgının ilk dönemlerinden 1014 hastamıza aittir. İlerleyen dönemde giderek artan ve şu an itibariyle 150 bini geçen Bakanlığımız bilgi havuzundaki hasta verilerini içeren ve ülkemizi daha iyi yansıtacağına inandığımız yayınları bekliyoruz.

Raporda yer alan veriler ise özetle şöyle:

En çok 50 yaş üstü erkek hasta

Kovid-19'a yakalanan hastaların ortalama yaşı 50. Hastalık 50 artı eksi 18 yaş aralığında görüldü. Hastalanın yüzde 54.7'sinin erkek olduğu saptandı.

Yüzde 43.9'u temasla bulaştı

Kovid-19 hastalarının yüzde 43.9'unun, virüs taşıyan bir kişiyle temasta bulunduğu ortaya çıktı.

Yurtdışında olanların oranı yüzde 8.2

Hastalar arasında son 14 gün içinde yurtdışında olanların oranı yüzde 8.2 olarak belirlendi.

Yüzde 70'i kentlerde yaşıyor

Hastaların yüzde 70'inin kentsel çevrelerde yaşadığı ortaya çıktı.

Kuluçka süresi 5.4 gün

Koronavirüsün enfekte kişiyle temastan sonraki ortalama kuluçka süresi de 5.4 gün olarak belirlendi.

Yüzde 5.9 hiç semptom göstermedi

Başvuruda en sık görülen semptomlar yüzde 65.7 öksürük, yüzde 49.2 ateş, yüzde 39.6 halsizlik ve yorgunluk olarak saptandı. Hiçbir semptom göstermeyen hasta oranı yüzde 5.9 olarak belirlendi.

Ölüm oranı yüzde 3.8

Kovid-19'un Türkiye'de ölüm oranı 3.8 oldu. İzlenen hastalanın yüzde 9.5'i ayakta, yüzde 79.4'ü izole servislerde, yüzde 11.1'i yoğun bakım ünitesinde tedavi edildi. 

Genç nüfus, farklı tedavi

Bilimsel çalışmanın değerlendirme bölümünde ise hastalığın Türkiye'de seyri ve sonuçlarıyla ilgili olarak şu yorumlar yapıldı:

"Türk nüfusunun genç yaşı, erken 65 yaş üstü insanlar için sokağa çıkma yasağı, ardından sokağa akma yasağı olanların Türkiye'nin yoğun bakım ünitesine kabul edilmesi ve mekanik ventilasyon gerektiren düşük sayıda vaka dikkat çekici ve düşük toplam mortalite (ölüm) oran söz konusu. Hastalığın ilerlemesinin şüpheli durumlarda bile hidroksiklorokin tedavisinin erken kullanımı gibi stratejilerle önlenmesi, antiviral ilacın erken uygulanması, tüm zatürre ve yüksek akışlı hastalarda favipiravir yüzüstü pozisyonla birleştirilmiş oksijen ve NIMV tedavileri olumlu sonuç verdi."