Karaismailoğlu duyurdu! 6 köprü ve 2 baraj yapılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ilk köprüsünün yapımına haziran sonunda başlanacak Kanal İstanbul için 6 köprü ve 2 baraj yapılacağını açıkladı.

Karaismailoğlu duyurdu! 6 köprü ve 2 baraj yapılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un ilk köprüsünün yapımına haziran sonunda başlanacağını, her biri 350 milyon dolardan 6 köprü yapılacağını söyledi. Kanal İstanbul üzerine yapılacak köprülerin maliyetinin 140 milyar TL olduğunu iddialarını reddeden Bakan Karaismailoğlu, “Köprülerin bir tanesinin maliyeti 350 milyon dolar, bunun hesabını bilen biri bu iddiaları söylemez. Önümüzdeki 100 yılı planlayan bir ülke olarak lojistik hareketleri, gemilerin hareketliliği var... Bu proje kaçınılmazdır. Dünya ekonomisinde ilk 10’a oynayan Türkiye’de böyle mega projeler yapmak zorundayız. Türkiye dünyanın lojistik merkezi niye olmasın?” diye konuştu.

İstanbul Boğazı’ndan geçen gemi sayısının azaldığını belirten Karaismailoğlu, “İstanbul Boğazı’ndan şu anda 43 bin gemi geçiyor. Önceden 50 binin üzerinde gemi geçiyordu. Tabii gemi sayıları düştü ama gemi hacimleri çok büyüdü ve yük miktarı arttı. Tehlikeli madde geçişleri de yükseldi. Şu an dünyada 12 milyar ton yük taşınıyor. Bunların yüzde 90’ı deniz yolu ile taşınıyor. Önümüzdeki 15 yıl içerisinde bunun 35 milyar tona çıkması bekleniyor. Kuzey ve Güney ülkelerindeki üretim ve tüketimin artması ile Türkiye üzerinden gemi geçişleri artacak. Mesela, Süveyş Kanalı 19 bin geçirerek 3.6 milyar dolar kâr elde ediyor. Bunun 2 katından fazla olan İstanbul Boğazı’yla mukayese edilemeyecek kadar düşük” dedi.

“2 baraj yapacağız”

Bakan Karaismailloğlu, Akit gazetesine yapığı açıklamada ise projenin istanbul’un su kaynaklarına zarar vereceği şeklindeki eleştirilere şöyle yanıt verdi:

“Temiz ve tuzlu su birbirine katılacak, deniz yok olacak” gibi söylemler kullanıyorlar. Alanı inceleyen uzmanlar ise böyle bir durumun olmayacağını ortaya konuyor. Su kaynaklarımız zarar görecek diyenler de var. Oraya yapacağımız 2 barajla İstanbul’a ilave su sağlayacağız. Karadeniz tarafında yapacağımız dolgu ile birlikte Terkos Gölü’nü de güvenlikli hale getireceğiz. Kanal tarafında da genel sızdırmazlık işlemlerini yaparak yine Terkos’u koruma altına alacağız”

Bakan Karaismailoğlu, gemilerin geçiş için neden kanalı tercih edecekleri yönündeki soruya, “İstanbul Boğazı’nda emniyetli geçiş sayısı 25 bin, gün geçtikte İstanbul Boğazı’ndaki gemi geçiş sayısı artacak ve gemiler günlerce beklemek zorunda kalacaklar ve bekleme sürelerini, maliyetlerini hesaplayacaklar ona göre Kanal İstanbul’u seçecekler” dedi.