Uruguay talebi kabul etti! 'Tosuncuk' Mehmet Aydın'ın kara kutusu Türkiye'ye getiriliyor

Çiftlikbank olarak bilinen davanın bir numaralı sanığı olan 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın'ın bağlantıları çözülüyor. Bu kapsamda, Aydın'ın Uruguay'daki 'kara kutusu' olan Osman Naim Kaya'nın Türkiye'ye iadesi kabul edildi. Kaya birkaç gün içinde Türkiye'ye iade edilecek.

Uruguay talebi kabul etti! 'Tosuncuk' Mehmet Aydın'ın kara kutusu Türkiye'ye getiriliyor

Çiftlikbank davasının sanığı Mehmet Aydın'ın tutuklanmasının ardından bağlantıları da birer birer çözülüyor. Kurduğu sistemle milyonlarca liralık vurgun yapan Aydın, dolandırıcılığı gün yüzüne çıkınca Türkiye'den kaçmış, Uruguay'da yeni bir hayat kurmuştu.

VİLLADA YAŞIYORDU

Hürriyet'ten Musa Kesler'in haberine göre; Uruguay'da şatafatlı hayatına devam etti. İşlerini buradan yürütmeye devam ederken, yeni şirketler de kurdu. Oturum izni aldı, Uruguay kimliği çıkardı. Başkent Montevideo’da zenginlerin oturduğu semtteki bir villada yaşamaya başladı. Lüks tutkusunu terk etmiyordu. Montevideo’da Ferrari ile dolaşıyordu. İşte Uruguay’da bütün bunları yaparken ona Osman Naim Kaya yardımcı oldu. Kaya, yıllar önce Bursa’dan Uruguay’a gitmiş kaynakçılık yapmaya başlamıştı. Zamanla işlerini geliştiren Kaya, bir süre sonra da Mehmet Aydın’ın buradaki sağ kolu, gözü kulağı olmuştu. Aydın’ın kullandığı Ferrari de dahil Uruguay’daki mal varlığı onun üzerine kayıtlıydı. Ve özel jetlerle geziyordu.

Uruguay talebi kabul etti! 'Tosuncuk' Mehmet Aydın'ın kara kutusu Türkiye'ye getiriliyor - Resim : 1

URUGUAY’DA KALDI

Türkiye’deki soruşturma ve tutuklamalar başlayınca Osman Naim Kaya hakkında da ‘Kırmızı Bülten’ çıkarıldı. Uruguay makamları da harekete geçti. Kaya, 2018’in mart ayında Uruguay’da tutuklandı. Kara para aklama suçundan yargılandı. Kaya mahkemeyle anlaşarak bir kısım malvarlıklarını Uruguay devletine iade etti ve 4.5 yıl ev hapsi aldı. Türkiye’ye iade edilmedi. Çünkü Uruguay mevzuatına göre oradaki cezasını çekmeden iadesi mümkün değildi. Bu süreç geçtiğimiz mart ayında tamamlanınca Adalet Bakanlığı, Kaya’nın iadesi için tekrar başvurdu. Kaya’nın avukatları da bu başvuruya itiraz etti. Bu itirazlar kabul görmedi ve bakanlığın girişimleri neticesinde Uruguay, Kaya’nın iadesini kabul etti. Türkiye’den ekipler Kaya’yı almak için Uruguay’a gitti. Kaya birkaç gün içerisinde tarifeli uçakla Türkiye’ye getirilecek. Kaya “Kara para aklama, vergi kaçırmak, suç örgütü üyesi olmak ve dolandırıcılık” suçlarından aranıyordu.