Kritik kabine toplantısı pazartesi, işte konular!

Verilen üç hafta aranın ardından Beştepe'de pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak olan kabineden hangi kararlar çıkacak?

Kritik kabine toplantısı pazartesi, işte konular!

Beştepe’de pazartesi günü toplanacak kabinenin ana gündem maddesi yine koronavirüsle mücadele olacak. Üç hafta aranın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak olan kabide toplantısından çıkacak kararlar ise merak ediliyor.

Beştepe'deki toplantının bir numaralı gündem maddesi yine koronavirüsle mücadele olması öngörülüyor. Cumhurbaşkanı'nın hafta içi yaptığı açıklamalardan da çıkarıldığı gibi toplantıda aşı temin çalışmaları, salgının olumsuz ekonomik etkileri ve gıda fiyatlarındaki artışa karşı atılacak adımlar ile okulların durumu değerlendirilecek. 

Bakan Koca sunum yapacak

Habertürk'ün haberine göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantıda kapsamlı bir sunum yapacak. Koca'nın sunumunda hafta içi ve hafta sonu kısıtlamalarının etkileri, 81 ildeki son durum, mutasyona uğrayan virüsün yansımaları, aşı temin çalışmaları ve hastanelerin durumuna ilişkin bilgi vermesi bekleniyor.

Kısıtlamalarla ilgili kritik karar

Bu bilgiler ışığında ve Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda; mevcut kısıtlamalarının ne şekilde ve ne kadar süreyle uygulanacağına, kısıtlamalarda esneme yapılıp yapılmayacağına karar verilecek.

Aşı çalışmaları masaya yatırılacak

Yine devam eden aşılama ve aşı temin çalışmaları da ele alınacak. Çin’den getirilen aşıların uygulanması ve test süreci devam ediyor. Sputnik aşısının Türkiye’de üretilmesi için antlaşmaya varıldı. Yerli aşı geliştirme çalışmaları ise hızla devam ediyor. Tüm bu gelişmeler kabine toplantısında masaya yatırılacak.

Gıda fiyatlarındaki artış konuşulacak

Salgının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya dönük adımlar da kabine de görüşülecek. Pandeminden etkilenen sektörlere verilecek destekler ve gıda fiyatlarındaki artışının önüne geçilmesi için izlenecek politikalar da kapsamlı bir şekilde gözden geçirilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “vatandaşın ezilmesine tahammül edemeyiz” demişti.

Yüzyüze eğitim konusu

Ve eğitim. yarı yıl tatilinde olan öğrenciler 15 Şubat’ta ders başı yapacak. Eğitime yüz yüze mi yoksa uzaktan mı devam edileceği de kabine de ele alınacak.

İç ve dış gelişmeler

Hukukta ve ekonomide reform çalışmaları ve terörle mücadele gibi iç gelişmeler ile AB ve ABD ile ilişkiler, Yunanistan ile yürütülen istikşafi görüşmeler, Doğu Akdeniz, Dağlık Karabağ, Libya Ve Suriye gibi dış politika başlıklar da kabine gündeminde olacak.