Microsoft yeni işletim sistemi Windows 11'i yayınladı! Windows 11 nasıl indirilir ve yüklenir?

Microsoft, bundan birkaç ay önce yeni işletim sistemi Windows 11'i duyurmuştu. 5 Ekim itibariyle Microsoft'un en yeni işletim sistemi Windows 11 resmen yayınlandı. Artık isteyen herkes bu işletim sistemine geçiş yapabilecek. Peki, Windows 11 nasıl indirilir ve yüklenir? İşte detaylar...

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, bundan birkaç ay önce yeni işletim sistemi Windows 11'i duyurmuştu. Performans optimizasyonlarının yanı sıra tasarımıyla da dikkat çeken Windows 11, bir süredir de Windows Insider kullanıcıları tarafından deneyimlenebiliyordu. Microsoft, söz verdiği gibi Windows 11'in kararlı sürümünü tüm günlük kullanıcılar ve işletmeler için resmen yayınladı.

Halen Windows 10 işletim sistemine sahip olan kullanıcılar donanım gereksinimlerini karşılıyorsa Windows 11'e ücretsiz olarak güncelleme yapabilecekler. Bu ücretsiz güncelleme işlemi otomatik olarak yapılacak.

Microsoft, Windows 11 ile ilgili tartışmalar devam ederken kullanıcılar için ufak bir uyumluluk denetim aracı sunmuştu. Buradaki bağlantıyı kullanarak indirebileceğiniz araç, sisteminizde ufak bir test yapıyor ve sistemin Windows 11'e uyumlu olup olmadığını anlamanızı sağlıyor.

Microsoft, Windows 11 ile ilgili yaptığı açıklamalarda sistem gereksinimleri açısından biraz tartışılmıştı. Zira şirket, Güvenilir Platform Modülü Sürüm 2, ya da daha çok bilinen ismiyle TPM 2.0'nin zorunlu olmasına kanaat getirmişti. Sistem güvenliği açısından önemli olan TPM 2.0, kimi kullanıcıların anakartları kimi kullanıcılarınsa işlemcileri tarafından desteklenmiyordu. Bu da milyonlarca bilgisayarın Windows 11'den mahrum kalmasına yol açacaktı. Windows 11'in yayınlanmasından sonra herkes "Windows 11 nasıl indirilir ve yüklenir?" veya "Windows 11 nasıl kurulur?" gibi aramalar yapmaya başladı. 

Windows 11 nasıl indirilir ve yüklenir?

Windows 11'i indirmeden önce Windows PC Health Check isimli bu uygulamayı mutlaka indirmeniz ve sistem ya da sistemleriniz için test yapmanız gerekmekte. Windows 11'i yüklemek için; önce bilgisayarınızın Windows 11 için uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Bu kontrolü Windows'un PC Sistem Durumu Denetimi - Windows PC Health Check yazılımı ile yapabiliyorsunuz. Bu yazılımı Microsoft'un resmi internet sitesinden indirebilirsiniz.

Bu yazılımı bilgisayarınıza yükleyip çalıştırdığınızda Windows 11 ile uyumlu olup olmadığını görebiliyorsunuz. Eğer bilgisayarınız Windows 11 için uyumlu ise Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update menüsünden yeni işletim sistemi güncellemesinin gelip gelmediğini görebilirsiniz. Bu işlem belli bir sıra ile yapıldığı için otomatik olarak gelmesini beklemeniz gerekiyor.

 

Adım adım Windows 11 indirme:

1.Windows 11'i Update aracılığıyla yükleme

2.Bilgisayarınızı açın ve "Başlat" butonuna tıklayın

3."Ayarlar" butonuna tıklayın

4."Güncelleştirme ve Güvenlik" seçeneğine tıklayın

5.Sol tarafta yer alan menüde bulunan "Windows Update" menüsünde bulunduğunuzdan emin olun

6.Bilgisayarınız destekliyorsa, önünüzdeki ekranda Windows 11'in indirilebileceğini göreceksiniz

7.Sisteminiz desteklemiyorsa, "Bu bilgisayar şu anda Windows 11 için olan tüm sistem gereksinimlerini karşılamıyo." şeklinde bir uyarı görürsünüz.

8.İndirme işlemlerini yaptıktan sonra tıpkı Windows 10 güncellemesi yapıyor gibi yönergeleri takip edin ve Windows 11'in yüklemesini tamamlayın.

Windows 11 işletim sistemine bilgisayarınız tam olarak destek vermiyorsa ne yapmalı?

 

Windows 11 işletim sistemine bilgisayarınız tam olarak destek vermiyorsa; işletim sistemi, daha önce verilen minimum sistem gereksinimlerini karşılamayan eski sistemlere de yüklenebilecek. Ancak bunun için Windows 10’dan Windows 11’e otomatik geçiş yolu kullanılamayacak. Windows 11’i eski sistemlere kurulması için Microsoft’un direkt olarak burada sağladığı ISO dosyası kullanılacak ve sıfırdan yükleme yapılması gerekecek. Bu gerçekten önemli bir adım çünkü bu sayede milyonlarca sistem geride kalmayacak.

Kurulum için 4 GB RAM, 64 GB depolama ve iki ya da daha fazla çekirdeğe sahip 1 GHz hızında bir 64-bit işlemcili PC yeterli olacak. Ayrıca destek vermeyen sistemlere Windows 11 yükleme adına onay verilmesi gerekecek. Bu onay desteksiz donanıma sahip sistemlerde oluşacak sorunlar için suçu şirketlerden almaya yönelik hazırlanmış. Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen veya kısmen LOG’un yazılı izni olmadıkça kaynak gösterilerek veya alıntı yapılarak dahi kullanılamaz, çoğaltılamaz ve değiştirilemez.