Yazın kilo kontrolü için 5 altın kural!

İlk kural kesinlikle su içmeyi unutmamak! Diyetisyen Işın Sayın, kış boyunca vermiş olduğu kiloları tatilde geri alanlar ve kilolarını kontrol altında tutmak isteyenler için 5 ipucunu şöyle sıraladı...

- Yaz meyvelerine dikkat!
Öncelikle yazın baştan çıkartıcı meyvelerine dikkat edilmesi gerek. Çünkü meyveler göründükleri kadar masum değil. Fazla tatlı olmayan meyveler tercih edilebilir. Meyveleri küçük porsiyonlar halinde tüketmek ve günde 2 porsiyonu geçmemek gerek. Şeker miktarları sebebiyle gün içerisinde tükettiğiniz meyve miktarlarına dikkat etmelisiniz.

- Bol bol yoğurt tüketin!
Yoğurt karbonhidrat, protein ve yağ oranı bakımından dengeli bir içeriğe sahip. Tek başına bile bir ana öğün olabilir. Hafif, soğuk, ferah, tok tutan, kan şekerini düzenleyen bir kimyaya sahiptir. Yoğurt / ayran / cacık / yoğurtlu sebze karışımından biri olmadan sofraya oturmama alışkanlığı edinin. Mümkünse önce 1 kase yoğurt ve ardından salata tükettikten sonra ana yemeğe geçin.

- Peynir tüketiminizi gözden geçirin! 
Peynirin salatada, ette, ara öğünde, gelip geçerken ağzınıza atıp her öğün rastgele tüketebileceğiniz bir besin olmadığını unutmayın. Peynir gizli tehlikedir. Sağlıklı olduğu için kahvaltıda birçok peynir çeşidi tercih ediliyor ancak peynir tüketimini ölçülü tutmak gerek.

Karpuz peynir ikilisi ise kilo almayı hızlandıran bir menüdür. Karpuzu küçük porsiyonlar halinde mümkünse peynirsiz tüketin.