Yeni Zelanda Turizm Bakanı ülkesinde “erişte yiyip, günde 10 dolar harcayan turistleri” istemediklerini açıkladı!

Yeni Zelanda Turizm Bakanı Stuart Nash, turizm sezonuyla ilgili basına açıklamalarda bulundu. ülkeye daha fazla zengin turistin gelmesi için çalışacaklarını belirten Nash, “erişte yiyip, günde 10 dolar harcayan turistleri” ağırlamayı tercih etmediklerini söyledi.

Turizm Bakanı'nda şaşırtan turist açıklaması!

Yeni Zelanda Turizm Bakanı Stuart Nash, basına yaptığı açıklamada , fazla para harcayan turistleri ülkede görmek istediklerini söyledi. Nash, “Turizm pazarlama stratejisi olarak yüksek kaliteli turistlere hedefliyoruz. Sırt çantalı turistleri de ağırlayacağız. Ancak Facebook'ta günde 10 dolarla ülke içinde nasıl yolculuk yaptıklarını anlatan ve erişte yiyen turistleri hedef almayacağız.” dedi.

Salgın öncesi turizm, bu ülkenin Gayri Safi Yurt İçi Hasılasının (GSYİH) yüzde 9’unu teşkil ediyordu. Nash, salgın öncesi de yine uçakta lüks mevkide yolculuk yapan, özel helikopterler kiralayıp, pahalı lokantalarda yemek yiyen turistleri tercih ettiğini söylemişti.

Bu arada Otago Üniversitesi’nde turizm dersleri veren profesör James Higham zengin turistlerin daha çok para harcadığına dair somut kanıtlar olmadığını belirterek, zengin turistlerin, diğerlerine oranla çevre koruması açısından daha duyarsız olabilecekleri saptamasında bulundu.