Yerinizden kalkmadan başvurun! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı duyurdu! Hesaplara yatırılacak!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, başvuru ekranının açıldığını duyurdu. Öğrencileri yakından ilgilendiriyor. Sosyal ve Ekonomik Destek adı altında SED ödemeleri, düzenli olarak yapılmaya devam ediyor. Ekim ayında 349 milyon 452 bin TL ödendi. Peki SED ödemelerine nasıl başvurulur? SED ödemeleri ne kadar? SED ödemeleri nereye yatırılıyor?

Yerinizden kalkmadan başvurun! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı duyurdu! Hesaplara yatırılacak!

Aile ve Sosyaş Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan SED ödemeleri için başvuru ekranı açıldı. Ekim ayında, SED ödemeleri kapsamında ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine 349 milyon 452 bin TL ödeme yapıldı. SED ödemeleri, bakanlık tarafından ödenmeye devam ediyor. SED ödemelerine başvurmak isteyen adaylar e-Devlet kapısı üzerinden kolayca başvuru yapabilecek. Başvuruları onaylanan öğrencilerin ödemeleri ise PTT üzerinden yatırılıyor. Peki, başvuru şartları neler? Başvurular nasıl yapılacak? SED ödemeleri ne kadar?

SED ödemeleri için başvuru nasıl yapılır?

SED ödemeleri için başvuru e-Devlet üzerinden yapılabilir. E-devlet sistemine T.C. Kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılmasının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yönlendirecek sayfaya erişim yapılması gerekiyor. Sonrasında ‘sosyal ve ekonomik destek hizmeti ön başvurusu’ kısmına tıklayarak sağ üstte yer alan ‘yeni başvuru’ kısmında çıkan form doldurulmalı ve onaylanmalıdır.

SED ödemeleri için başvuru şartları neler?

SED ödemelerinden faydalanmak isteyenlerin bazı şartları taşıyor olması gerekiyor. İşte SED ödemeleri için başvuru şartları:

-Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

-Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

-Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

-Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

Ekim ayında toplam 349 milyon 452 bin TL ödeme yapıldı

Konuya ilişkin Bakan Derya Yanık şu açıklamayı yaptı:

“İhtiyaç sahibi ailelerimize çocukları için ekim ayında toplam 349 milyon 452 bin lira tutarında SED ödemesi yaptık. Çocuklarımızın sosyal açıdan gelişimlerine de önem veriyoruz. SED hizmetinden yararlanan çocuklarımız için sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenleyerek onların sosyalleşmelerine katkıda bulunuyoruz”