YSK hatalı mühür basılan zarflarla ilgili kararını verdi

Son dakika haberine göre AK Parti ve CHP'li milletvekillerinin başvurusu üzerine Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yanlışlıkla milletvekili mührü vurulan zarflara ilişkin kararını verdi.

YSK hatalı mühür basılan zarflarla ilgili kararını verdi

AK Parti'nin YSK temsilcisi Recep Özel ile CHP'nin YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, YSK'ye birer dilekçe gönderdi. 

Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde, değişik ilçelerde mühürlerin yanlış kullanılması nedeniyle bazı karışıklıklar yaşandığı belirtilen dilekçelerde, birçok ilçede zarflarda milletvekili genel seçiminden kalan mühürlerin kullanıldığı, bazı ilçelerde oy torbalarından mühürsüz zarfların çıktığı, bazı zarflarda ise mürekkebin diğer tarafa da geçmesi nedeniyle ikiden fazla mührün bulunduğunun tespit edildiği bildirildi.

Recep Özel, dilekçesinde bu yanlışlıkların seçmen iradesini sakatlayan durumlar olmadığını, bu durumdaki zarfların ve bunlarla kullanılan oyların geçerli sayılması gerektiğini kaydetti. 

Hadimi Yakupoğlu da bu durumların seçmen iradesini sakatlamadığını ifade ederek, böyle olan zarfların ve kullanılan oyların geçerli sayılmasını talep etti.

YSK milletvekili mührü vurulan zarflara ilişkin karar vermek üzere saat 14.00'te toplandı.

AK Parti ve CHP'li vekiller bazı zarflara yanlış mühür basıldığı, bazılarının mühürsüz olduğunu belirterek bu oyların geçerli sayılması için YSK'ya başvurmuştu.

Yüksek Seçim Kurulu, mühür karışıklığı yaşanan zarflardaki oyların geçerli sayılmasına karar verdi.