2022 emekli maaşı ne kadar oldu? E-devletten 4A, 4B, 4C emekli maaşı hesaplama! Emekli maaş zammı 2022

TÜİK Aralık ayı enflasyon rakamları açıkladı. Bunun üzerine herkes 2022 emekli maaşı ne kadar oldu? sorusuna yanıt aramaya başladı. SGK ve Bağkur emekli maaşlarının ne kadar olduğu araştırılan konular arasında. Merak edilen sorular yanıt buldu. İşte E-devletten 4A, 4B,4C emekli maaş hesaplama...

2022 emekli maaşı ne kadar oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık ayı enflasyon verilerini yüzde 36,08 olarak açıkladı. Bununla birlikte en çok merak edilen 2022 emekli maaşı ne kadar oldu? sorusu gündeme geldi. Milyonlarca emekli vatandaş SGK ve Bağkur emekli maaşlarına yapılan zam hakkında araştırma yapmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yapılan maaş zam oranlarını açıkladı. Emekli maaş zammı 2022 yılında ne kadar oldu?Emeklilere yüzde 27.47'lik bir zam göründü. İşte, E-devletten 4A 4B 4C emekli maaşı hesaplama...

2022 emekli maaşı ne kadar oldu?

TÜİK Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşknaı Erdoğan, emekli ve memur maaşlarına yapılan zam oranını açıkladı. Emekli maaşlarına yüzde 27.47'lik bir zam yapıldı. SSK ve BAĞ-KUR emekli maaşlarına ise yüzde 25.47 oranında zam yapıldı. Yaklaşık 13 milyon emeklinin beklediği soru yanıt buldu. Emeklilerin ocak maaşlarında yüzde 5 artış yapılacak. Bu yüzde 5'lik zamma, 6 aylık enflasyon oranının yüzde 3'ü geçen kısmı da eklenecek. 

SSK ve Bağkur en düşük emekli maaşı ne kadar oldu?

2000 yılından önce emekli olan SSK emeklisinin taban maaşı 2 bin 624 liradan 3 bin 295 liraya yükseldi. Esnaf Bağkur emeklisinin en düşük maaşı 1.912 liradan 2 bin 399. liraya çıktı. 65 yaş aylığı ise 827 lirayken 1055 lira oldu.

E-devletten 4A 4B 4C emekli maaşı hesaplama!

- 4A (SGK) emeklisi olan vatandaşlar, 'uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/' adresinden 'TC Kimlik Numarası, Baba Adı, SSK Sicil Numarası, Nüfus İl ve Doğum Tarihi' gibi bilgileri girerek sorgulama yapabilir.

- 4B Bağ-Kur emeklisi olan vatandaşlar da e-Devlet üzerinden maaşlarını hesaplayabilirler. Hizmet dökümü sayfasında yer alan 4B emekli maaşı hesaplama linkine tıklanarak esnaf veya tarım işçisi seçenekleri tercih edilmeli.

- 4C kamu çalışanları ise alacakları emekli aylıklarını yine uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/Welcome.do adresinden istenilen bilgileri eksiksiz doldurarak sorgulama yapabilecek.

Emekli maaşı hesaplamada şu kriterler önem taşıyor:

 • Sigorta prim gün sayısı
 • Sigorta başlangıç tarihi
 • Sigortalı olarak çalışılan toplam süre
 • Emekli olmak için hak kazanılan ilk tarih

 

SGK üzerinden emekli maaşı sorgulama için izlenecek adımlar

 • Açılan sayfada doldurulması istenilen bilgileri doldurun.
 • 'Sorgula' seçeneğine tıklayın.

 

 Sorgulanması istenen bilgiler;

 • TC Kimlik Numarası
 • Baba Adı
 • SGK Sicil Numarası
 • Nüfus İl
 • Doğum Tarihi