ABD Başkanı Joe Biden’dan Rusya-Ukrayna savaşı açıklaması: Barışa engel olan yalnızca Rusya'dır

ABD Başkanı Joe Biden, Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu’nda konuştu. Biden konuşmasında Rusya-Ukrayna savaşına değinerek, “Rusya'nın komşusu olan Ukrayna'ya işgali hemen sona ermelidir. ABD, Ukrayna halkının yanında olmaya devam edecektir. Barışa engel olan yalnızca Rusya'dır. Rusya dünyanın yorgun düşeceğini ve yalanlarına inanacağımızı düşünüyor” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden’dan Rusya-Ukrayna savaşı açıklaması: Barışa engel olan yalnızca Rusya'dır

Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu’na katılan ABD Başkanı Joe Biden, bir konuşma gerçekleştirdi. Biden konuşmasında Rusya-Ukrayna savaşı, dünyadaki ve ABD’deki gelişmelere değindi.

Biden’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda reform çağrımızı yeniliyoruz. BMGK'da çıkan anlaşmazlıkları çözmeye çalışacağız.

Biz barış için liderlik rolüne soyunan ülkeleri desteklemeye devam edeceğiz. Özellikle Haiti'deki çalışmalarda Kenya Devlet Başkanı önemli bir rol oynadı.

Dünya Bankası'nın finansını güçlendirmek için gelişmekte olan ülkeler için şeffaf araçlar ortaya koymalıyız.

Böylece günümüzün yeni sınamalarıyla temiz enerji geçişi sağlanabilir ve sürdürebilir kalkınma güçlendirilebilir.

BU ay düzenlenen G20 zirvesi çok önemliydi. Afrika Birliği'nin G20'ye katılmasını memnuniyetle karşılıyoruz.

“YAPAY ZEKA GİBİ TEKNOLOJİLERİN BİZİ KONTROL ALTINA ALMASINI ÖNLEMEMİZ GEREKİYOR”

Bununla birlikte yapay zeka gibi teknolojilerin gelişmesini desteklemekle birlikte bizi kontrol altına almasını önlememiz gerekiyor. Bunu başarmamız için hep birlikte çalışmamız gerekiyor.

Mülteciler konusunda küresel anlamda 21 ülke bir arada hareket ediyoruz.

Dört kıtadan onlarca ülkeyi yeni bir ortaklık için bir araya getirdik. Fentanil ve sentetik uyuşturucular ile mücadele etmeye devam ediyoruz.

“AFRİKA BİRLİĞİ VE ECOWAS'IN YANINDAYIZ”

Terör örgütleri ile mücadeleye devam ediyoruz. Demokrasi zirvesi düzenleyerek, dünyadaki demokrasiyi güçlendirmeye çalışıyoruz. Afrika ülkelerinde art arda meydana gelen darbeler bu çabalarımızın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Afrika Birliği ve ECOWAS'ın yanındayız.

Çin ile sorumlu rekabet istiyoruz. Çatışma değil. ABD olarak iklim konusundaki yatırımlarımızı 4 katına çıkaracağız. Hem kamuda hem özel kuruluşlar açısından daha fazla yatırıma ihtiyacımız var.

“KÜRESEL SERA GAZI EMİSYONLARINI 2030'DA KADAR AZALTACAĞIZ”

Özellikle Pasifik'teki ada ülkeleri iklim değişikliğine karşı oldukça savunmasız durumda.

Küresel sera gazı emisyonlarını 2030'da kadar azaltacağız. Bunlar oldukça hayati önlemler.

Pandemi ve çatışmalar nedeniyle iklim hedeflerimizin gerisine düştük. Ancak bunlar toparlanıyor. ABD, iklim değişikliğinin küresel etkileri için 100 milyar dolar kaynak ayırdı. Ancak sadece ABD'nin çabaları yeterli değil.

Tabi ki sürdürülemez borç ödemeleri altında ezilen ülkelerin kalkınmaları mümkün değildir. ABD insanı yardımlar konusunda dünyada bir numaralı ülke olmaya devam etmektedir.

“BU YIL ABD'NİN ELİNDEKİ SON KİMYASAL SİLAHLARI KALDIRDIK”

ABD iyi niyetle toplu imha silahlarının riskini azaltmaya devam edecektir. Bu yıl ABD'nin elindeki son kimyasal silahları kaldırdık. Ancak Kuzey Kore ve İran'ın bölgesel ve küresel bir tehdit oldukları gerçeğini endişe ile izlemeye devam ediyoruz. İran'ın elinde nükleer silah olmaması gerektiğini tekrarlıyoruz.

"RUSYA’NIN UKRAYNA'YA İŞGALİ SONA ERMELİDİR”

Rusya'nın komşusu olan Ukrayna'ya işgali hemen sona ermelidir. ABD, Ukrayna halkının yanında olmaya devam edecektir. Barışa engel olan yalnızca Rusya'dır. Rusya dünyanın yorgun düşeceğini ve yalanlarına inanacağımızı düşünüyor.

Eğer Ukrayna'nın parçalanmasına razı olursak, kendimizi nasıl bir daha güvende hissedebiliriz? ABD cesur Ukrayna halkına destek olmaya devam edecektir.

“İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİ VE KADIN HAKLARI İHLALLERİNİ GÖZ ARDI EDEMEYİZ”

Dünyanın neresinde olursa olsun insan hakları ihlallerini ve kadın hakları ihlallerini göz ardı edemeyiz. LGBTİ+ bireylere yönelik insan hakları ihlalleri kabul edilemez.

Bir kırılma noktasındayız. Kendimize ve birbirimize verdiğimiz sözleri tutup tutmadığımıza göre gelecekte yargılanacağız. Doğru olanı yapmaya cesaret edebilecek miyiz? Önümüzde yol uzun ve zor. Bunu birlikte yapmamız gerekiyor. Tarihin zincirini hep birlikte kıralım. Bunu yapacak gücümüz var."