ABD'den koronavirüs aşısı açıklaması: Aşı için yarım milyon köpekbalığı katledilebilir!

ABD’de faaliyet gösteren ‘Shark Allies’ sivil toplum örgütü koronavirüs aşısı çalışmalarında yarım milyon köpekbalığının katledilebileceğini açıkladı.

Kaynak: DHA

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgınını durdurabilmek için birçok ülke aşı çalışmalarını devam ettiriyor. Tüm insanlığı salgından kurtarabilecek aşı için milyarlarca doz aşı üretilmesi planlanıyor.  Öte yandan, ABD’de faaliyet gösteren ve köpek balıklarının neslini korumak için kurulan ‘Shark Allies’ sivil toplum örgütü koronavirüs aşısı çalışmalarıyla ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı. 

Örgütün açıklamasına göre yarım milyon köpekbalığının koronavirüs aşısı yapılması için katledilebileceği belirtildi. Sivil toplum kuruluşu,  köpekbalıklarının karaciğerinden yapılan “Squalene” adlı doğal yağın yardımcı etken madde olarak koronavirüs aşılarında kullandığını belirtti.  

Koronavirüs aşısı için etken madde köpekbalığında!

Shark Allies yöneticisi Stefanie Brendl yaptığı açıklamada, köpekbalıklarının karaciğerinde bulunan ve mevcut grip aşıları da dahil olmak üzere birçok ilacın yapımında kullanılan doğal yağ “Squalene” için yüzbinlerce köpekbalığının katledilebileceğini vurguladı. Yağın bileşenindeki güçlü yağlar aşıdaki bağışıklık etkisini arttırdığını ifade eden  Brendl, mevcut bazı koronavirüs aşısı adaylarında bu yağın kullanıldığını ifade etti.