Açık öğretim lise sınavları ne zaman? AÖL sınavları online mı yapılacak? Açık öğretim Lise ilk kayıt ve kayıt yenileme

Yüzbinlerce vatandaş araştırıyor. "Açık öğretim lise sınavları ne zaman?" sorusu gündemde. Sınavın online mı olacağı da merak ediliyor. Peki, AÖL sınavları online mı yapılacak? Öğretim Lisesi Müdürlüğü açıkladı. İşte Açık öğretim Lise ilk kayıt ve kayıt yenileme hakkında merak edilenler...

AÖL sınavları online mı yapılacak?

Herkese lise mezunu olma hakkı tanıyan Açık Öğretim Lise (AÖL) sınavı ile ilgili birçok soru gündeme geldi. Herkes, Açık öğretim lise (AÖL) sınavları ne zaman? sorusuna yanıt arıyor. Öğretim Lisesi Müdürlüğü tüm merak edilenleri açıkladı. Sınavın online mı olacağı da merak edilen bir diğer konu. Açık öğretim Lise AÖL sınavları online mı yapılacak? Öğrenciler 2. dönem ilk kayıtları hakkında da bilgi edinmek istiyor. İşte Açık öğretim Lise ilk kayıt ve kayıt yenileme hakkında merak edilen tüm detaylar...

Açık öğretim lise sınavları ne zaman?

2022 yılı sınav uygulama takvimi açıklandı. Buna göre; Açık Öğretim Ortaokulu-Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi-2. dönem sınavı Mart 2022 tarihinde gerçekleşecek.

Sınavla öğrenci alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav (8. sınıflar), 5 Haziran 2022 tarihinde yapılacak.

Açık öğretim Ortaokulu-Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi-3. dönem sınavı Temmuz 2022'de gerçekleştirilecek.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (5,6,7,8,9,10 ve 11 sınıflar ve Hazırlık Sınıfı) 4 Eylül 2022 tarihinde yapılacak.

Açık öğretim sınavları ile ilgili tüm duyurulara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Açık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi-1. dönem sınavı Aralık 2022 tarihinde gerçekleşecek.

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri e- Sınavı  haftanın 7 günü 81 il/ilçedeki e-sınav salonlarında randevulu sitemle gerçekleştirilecek.

Kalfalık, ustalık ve Usta Öğreticilik Teorik e-Sınavları haftanın 7 günü 81 il/ilçedeki e-sınav salonlarında randevulu sitemle gerçekleştirilecek.

Tüm bakanlıklara bağlı ilgili kurum ve kuruluşlarla yapılacak olan protokollü sınavlar (Sınav Protokollerinde belirtilecektir.)

AÖL sınavları online mı yapılacak?

AÖL 2021-2022 eğitim öğretim yılı 2. dönem sınavları, e-Sınav olarak online yapılacak.

Buna göre, e-Sınava katılacak öğrenciler, Bakanlık tarafından belirlenecek binaların e-Sınav salonlarında, bilgisayar ortamında, gözetmen öğretmenler ve kamera gözetiminde oturumlar halinde sınavlara katılacaklar. (Ehliyet sınavlarında olduğu gibi)

Açık öğretim Lise ilk kayıt ve kayıt yenileme

Öğretim Lisesi Müdürlüğü; "2021-2022 eğitim öğretim yılı 2. dönem ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 28 Ocak 2022 tarihi mesai bitimine kadar yapılacaktır"şeklinde açıklama yaptı. Müdürlükten yapılan açıklamaya göre Açık Öğretim Lisesi (AÖL) 2021-2022 Dönemi ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 27 ARALIK 2021 günü başlayıp 28 OCAK 2022 günü mesai bitiminde sona erecektir.

E-okulda aktif kaydı olan öğrencilerimizin YENİ KAYIT iş ve işlemleri ise; E OKULDA 1. dönem 21 Ocak 2022 tarihinde bittikten sonraki günlerde ve Bakanlık tarafından dönem atlatma işlemleri tamamlandıktan sonra, 1. maddedeki kayıt tarihleri içerisinde açılacaktır.

Cezaevinde görevli öğretmenlerimize adres bilgileri altında bulunan cezaevi bilgisi, cezaevi grubu ile sınav irtibat merkezi altında bulunan özel durum bilgisi güncelleme sürekli açıktır. Dolayısıyla tüm bilgilerin öğrencilere yeni dönem açıldığında veya öğrenciler nakil olduğunda, öğrenciler tahliye olduğunda, tutuklandığında güncel tutulması önem arz etmektedir. Cezaevlerinde yapılacak olan 2020-3 dönemi sınavı tarihleri çalışmalar tamamlandığında duyurulacaktır.

Tutuklu veya hükümlü olup 2021-2 Dönemine yeni kayıt yaptıracak öğrenciler için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak dönem sınavları cezaevinde yapılacak sınav takvimine göre olacaktır.

Özel durumu "tutuklu veya hükümlü" olan öğrencilerin 2021-2 dönemi için kayıt yenilemeleri engellenmiştir. 2021-2 Dönemi kayıt yenileme süresi içerisinde cezaevinden dışarı çıkan öğrencilerin Halk Eğitim Merkezine başvurarak 2021-2 Dönemi için kayıtlarını yeniletmesi gerekmektedir. Bu öğrencilerin özel durumlarını ise 3. Maddede belirtildiği üzere cezaevinde görevli öğretmenleri anlık olarak güncel tutacaktır.

Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sisteminde "Öğrenci Durumu: İNCELEMEYE ALINMIŞ ÖĞRENCİ" olan öğrencilerimizin kayıt yenileme ücreti yatırmaları sistem tarafından engellenmiştir. Bu durumdaki öğrencilerimiz kayıt yenileme tarihleri içerisinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurarak İNCELEME DURUMLARININ kaldırılmasını talep etmeleri gerekmektedir.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri öğrenci taleplerini açık lise e-posta adresine gönderecektir.

Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından talepler incelenerek, talebi uygun görülen öğrencilerin inceleme durumları kaldırılacaktır.

İnceleme durumları kaldırılan öğrenciler kayıt yenileme ücretini yatırarak kayıtlarını yenileyebilecektir.

 NOT: Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından incelemenin kaldırılması için bilgi ve belgeye ihtiyaç duyulması halinde istenen belgeler Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü aracılığıyla öğrenciye bildirecektir.

İstenen belgeleri tamamlayarak Halk Eğitimi Merkezi aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderen öğrencilerin talepleri tekrar değerlendirilecektir.

Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı olup, ücret muafiyeti sisteme işli olan;

-Şehit eş, çocuk, anne, baba veya kardeşi,

-Gazi/gazi eş, çocuk, anne veya babası,

-İstiklal madalya sahibi/şeref aylığı alanlar,

- Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzeri engelli olanlar,

-5395 sayılı çocuk koruma kanunu kapsamında olanlar,

-6284 sayılı aile koruma ve kadına karşı şiddetin önlenmesi kanunu kapsamında olanlar,

-Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunda kalanlar,

-Islah evinde kalanlar,

-İl/İlçe özel eğitim hizmetleri kurul kararı ile Açık Öğretim Lisesine yönlendirilen öğrenciler,

-Denetimli serbestlik kapsamında olanlar;

2021-2 Dönemi kayıt yenileme işlemlerini; ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında, mesai saatleri içinde kayıt yenileme işleminin yapılmasına ilişkin talep dilekçelerini kendileri şahsen Halk Eğitimi Merkezine ulaştırarak yaptırabileceklerdir.

Ancak, ücret muafiyeti olan öğrencilerimiz şahsen müracaatta zorluk yaşıyor ise, ilan edilen 2021-2 Dönemi kayıt yenileme tarihleri arasında, mesai saatleri içinde kayıt yenileme işleminin yapılmasına ilişkin talep dilekçelerini e-posta, faks vb. iletişim araçları aracılığı ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine ulaştırmaları durumunda öğrencilerimizin şahsen müracaat etmelerine gerek kalmaksızın Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından, dilekçe gönderdikleri her dönem için, kayıt yenileme işlemleri yapılacaktır.

 2021-2 Dönemi kayıt yeniletmek için e-posta, faks vb. iletişim araçları ile müracaat eden öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemlerini takip etmeleri, kayıt yenileme işlemleri yapılmamış ise Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne kayıt yenileme tarihleri içerisinde şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir.

Ücret muafiyeti olan öğrencilerimizin geçerli belgelerinin bir örneğinin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü arşivinde ve sisteminde taralı olması gerekmektedir.