Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'tan Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki: Yargıyı yıpratmak isteyenlere asla geçit vermeyeceğiz

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 'Bağımsız ve tarafsız yargıyı yıpratmak, adalete güveni sarsmak isteyen kötü niyetlilere asla geçit vermeyeceğiz. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bağımsız yargı kararları üzerinden gerçekleştirdiği Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik iftiralarını ve hakaretlerini reddediyoruz.' dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'tan Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki: Yargıyı yıpratmak isteyenlere asla geçit vermeyeceğiz

Adalet Bakanlığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Veysel Şahin hakkında verilen mahkeme kararıyla ilgili eleştirisine ilişkin, "Kılıçdaroğlu'nun bağımsız ve tarafsız Türk yargısını hedef alarak ortaya attığı iddialar gerçeği yansıtmamaktadır" açıklamasını yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı sosyal medya paylaşımında bağımsız ve tarafsız Türk yargısını hedef alarak ortaya attığı iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. CHP Genel Başkanı'nın iddiasına konu olan hükümlü hakkında çeşitli suçlardan 13 yıl 10 ay hapis cezası verilmiştir. Hükümlünün Marmara 1 No’lu Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda infazı devam ederken müdafinin itirazı üzerine Bakırköy 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce 2 Mart 2023 tarihinde verilen 2022/93 sayılı değişik iş kararına karşı Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yasanın öngördüğü usule uygun olarak itiraz edilmiştir. Bu itirazın değerlendirilmesi sonucu aynı mahkemece değişik iş kararının iptaline karar verilmiştir. İddiaya konu olan hükümlünün 13 yıl 10 ay kesinleşmiş hapis cezasının infazına devam edilmiştir. Bu safhada mahkemece verilen kararlar yargı süreçlerinin bir parçasıdır" denildi.

BAKAN TUNÇ'TAN AÇIKLAMA: YARGI BAĞIMSIZ VE TARAFSIZDIR

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada konuya ilişkin değerlendirmede bulunda. Bakan Tunç, bağımsız ve tarafsız yargıyı yıpratmak ve adalete güveni sarsmak isteyen kötü niyetlilere asla geçit vermeyeceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bağımsız yargı kararları üzerinden gerçekleştirdiği Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik iftiralarını ve hakaretlerini reddediyoruz. Kemal Kılıçdaroğlu, iddiasına konu ettiği hükümlünün aldığı cezadan mı rahatsız olmuştur? Yoksa yargılama sürecinin itiraz aşamasındaki iki karar arasında '1-2 saat' geçmiş olmasına karşın yasa dışı bahis ve suç işlemek amacıyla örgüt kurmak suçlarından hükümlü şahsın serbest bırakılmamasından mı rahatsız olmuştur? Basın açıklamamızda altını önemle çizdiğimiz gibi Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Yargı bağımsız ve tarafsızdır. Yargıyı hedef alan sorumsuz açıklamalar ana muhalefet partisinin genel başkanına yakışmamaktadır. Bu seviyesiz ve sorumsuz tutumdan bir an önce vazgeçilmelidir. Yargı mensupları her suçla ve suçluyla hukuk içerisinde anayasa ve kanunlardan aldığı güçle mücadele etmeye devam edecektir. Bağımsız ve tarafsız yargıyı yıpratmak, adalete güveni sarsmak isteyen kötü niyetlilere asla geçit vermeyeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.