AK Parti yeşil alan yaptı, İmamoğlu satışa çıkardı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 9 Eylül'de 5 taşınmazı satışa çıkarıyor. Beyoğlu, Kağıthane ve Başakşehir'deki 5 arsanın ihaleye çıkarılacağı bedel, toplam 634 milyon lira olacak. Araziler arasında daha önce de satışa çıkarılan, satılamayınca yeşil alan ilan edilen bir arazi de bulunuyor.

Kaynak: Ercan Öztürk - tv100

Arsalardan 2'si megakentin merkezinde bulunuyor. Şişli gökdelenler bölgesindeki 3 parselden oluşan 12 bin 167 metrekarelik arsa için Büyükşehir Belediyesi talipli arıyor.

450 milyon lira muhammen bedelle satışa çıkacak arsa, Levent'teki bir alışveriş merkezi ile gökdelenlerin arasında yer alıyor.

Büyükdere Caddesi'nin hemen yanındaki alan, aslında 2007 yılından bu yana kamuoyunun gündemine defalarca geldi. Katar Kraliyet ailesine satılacağı iddia edilen arsa, İETT tarafından kullanıyordu.

Gökdelenler bölgesinde satışa çıkarılan 3 parselden oluşan bu arazi imar planlarında sokak olarak gözüküyor ve halihazırda vatandaşlar tarafından yol olarak kullanılıyor.

İmamoğlu yönetiminin satışa çıkardığı altın değerindeki bir diğer arsa da Beşiktaş'taki Dikilitaş Parkı.

Bugüne kadar 4 kez satışa çıkan ancak alıcı bulamayan arazi ilk seferinde 2015'te 144 milyon liradan ihaleye çıkarılmıştı.

5 bin 763 metrekarelik arsa, 2019 yılında 4. kez satışa çıkarılmış ancak satılamamıştı.

2019 yılında bu arazi için AK Partili meclis üyelerinin teklifiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy çokluğuyla yeşil alan kararı alınmıştı.

Ancak yeşil ilan kararı alınan arsanın 5. kez çıkarılacağı ihalede satılıp satılamayacağı ise bilinmezliğini koruyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin satışa çıkaracağı diğer taşınmazlar ise Beyoğlu, Kağıthane ve Başakşehir'de bulunuyor.

Taşınmazların satılacağı ihale, 9 Eylül'de Büyükşehir Belediyesi'nin Saraçhane'deki binasında yapılacak.