Merkel'den skandal Yunanistan açıklaması

Merkel: Doğu Akdeniz konusunda tüm Avrupa Birliği ülkeleri Yunanistan'ı desteklemekle yükümlüdür

Google Haberlere Abone ol

Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Doğu Akdeniz konusunda tüm Avrupa Birliği ülkeleri Yunanistan'ı desteklemekle yükümlüdür" ifadesini kullandı.

Merkel, konuyu Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la da 'derinlemesine ele aldığını' belirtti.


Berlin'de yıllık yaz basın toplantısını düzenleyen Şansölye Angela Merkel, Doğu Akdeniz'deki gerilimden Rusya ile ilişkilere, Belarus'taki protestolardan ABD başkanlık seçimlerine bir dizi konuda değerlendirmelerde bulundu. Merkel'in açıklamaları şöyle: 

 (Doğu Akdeniz krizinde) Tüm AB üyeleri Yunanistan'ı desteklemekle yükümlüdür.

 Konuyu Fransa Cumhurbaşkanı Macron'la çok yoğun şekilde görüştüm.

 Almanya, Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerilimin tırmanmasını önlemek için uğraşıyor. Ekonomik bölgelerin dağılımıyla ilgili anlaşmazlık ancak birlikte çözülebilir.

 Belarus ve Navalni'nin zehirlendiği şüphesiyle ilgili gerilimlere rağmen Rusya ile konuşmaya devam etmek önemli. Konuşmaya devam etmek zorundayız. Rusya dünyada önemli bir stratejik aktör. 

 Belarus'a Rus birliklerinin konuşlanmamasını umuyorum.

 ABD'nin her seçilmiş Başkanı ile birlikte çalışırım. İki ülkeye benzer değerler ve çıkarlar rehberlik ediyor. Görüş ayrılıkları olması doğaldır, ama ortak noktalar da var. Özellikle de NATO sözkonusu olduğunda. Her iki tarafın da NATO'nun güvenlik politikası için önemli bir ittifak olduğuna inandığını düşünüyorum.