Bilim insanlarından uzayın derinliklerinde tüyler ürperten keşif! Tüm ekip acilen Dünya’ya geri çağrıldı

Bilim insanları, uzayın derinliklerinde tüyler ürperten bir keşfe imza attı. Satürn'ün buzla kaplı küçük uydusu Enceladus'ta yumuşak ve tüy benzeri cisimler keşfeden bilim insanları, bu bulguların yaşama işaret edebileceğini dile getirdi. Keşfin ardından bölgedeki ekibin Dünya'ya getirilmesi kararlaştırıldı.

Bilim insanlarından uzayın derinliklerinde tüyler ürperten keşif! Tüm ekip acilen Dünya’ya geri çağrıldı

Uzayda araştırma yapan bilim insanları, ürkütücü bir keşfe imza attı.  Gök cisminin buzlu kabuğunun üzerinde yumuşak ve tüy benzeri malzemeler tespit edildi. Araştırmacılar bunların kar benzeri parçacıklar olduğunu söylüyor.

Yaklaşık 500 kilometre çapında küçük ve donmuş bir gök cismi olan Enceladus, büyük bir yeraltı okyanusuna sahip.

Öte yandan gök cismi, Güneş'ten çok uzakta yer aldığı için bu okyanusların üstü kalın bir buz tabakasıyla örtülü.

Ancak yeni araştırmaya göre bu okyanusu örten tek tabaka, buz tabakası değil. Cismin yüzeyi aynı zamanda kar benzeri yumuşak parçacıklarla dolu.

"BİLDİĞİMİZ ANLAMIYLA KAR DİYEMEYİZ"

Bu parçaların, gök cisminin derinliklerine uzanan devasa buzlu gayzerlerden fışkırdığı düşünülüyor. Buna göre söz konusu fışkırmalar, yüzeyde çok miktarda yumuşak parça biriktirdi.

Gayzerlerden fışkıran daha küçük ve hafif parçacıkların da uzaya fırlatıldığı ve Satürn'ün devasa halkalarına katkıda bulunduğu belirtiliyor.

Hakemli bilimsel dergi Icarus'ta yayımlanan bulgular gök cisminde tahmin edildiğinden daha fazla tektonik aktivite olduğu anlamına geliyor.

Öte yandan araştırmacılar, bu yumuşak parçaları kar olarak adlandırmak yerine "regolit" diye tanımladı.

ABD'deki Ulusal Hava ve Uzay Müzesi'nden gezegenbilimci Emily Martin, bunlara "bildiğimiz anlamıyla kar denemeyeceğini" belirtti.