Sağlık çalışanlarına kötü haber!

Sendika, SGK'nın sağlık çalışanlarıyla ilgili genelgesinin yürütmesinin durdurulması ve genelgenin iptali istemiyle Danıştay'a gitmişti. Danıştay Kovid-19'u meslek hastalığı saymayan genelgesinin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti.

Google Haberlere Abone ol

Yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) en çok etkilenen meslek gruplarının başında sağlık çalışanları geliyor. Kovid-19'un meslek hastalığı sayılması için; sendikalar, meslek odaları ve muhalefet partileri defalarca girişimde bulundu. Sosyal Sigortalar Kurumu'nun (SGK) Kovid-19'un meslek hastalığı sayılamayacağına yönelik genelgesi üzerine, Bağımsız Maden İşçileri Sendikası konuyu yargıya taşıdı.

Sendika, SGK'nın sağlık çalışanlarıyla ilgili genelgesinin yürütmesinin durdurulması ve genelgenini iptali istemiyle Danıştay'a başvurdu. Başvuru dilekçesinde; pandemi koşullarında çalışan kişilerin salgına yakalanmaları durumunda iş kazası kapsamına alınmamaların hiçbir izahının olmadığı savunuldu. Mevzuata aykırı olduğu ifade edilen genelgenin iptal edilmesi gerektiği kaydedildi.

SGK tüm kesimlerin etkilendiğini öne sürdü

HaberTürk'ün haberine göre, SGK’dan davanın görüldüğü Danıştay 10. Dairesi’ne gönderdiği savunmada, Kovid-19’un tüm dünyanın maruz kaldığı bir risk olması nedeniyle meslek hastalığı ya da iş kazası sayılmasının mümkün olmadığı belirtildi. Salgına karşı sadece işverenlerin değil, toplumun tamamı tarafından önlem alınması gerektiği vurgulanan savunmada, davanın reddine karar verilmesi talep edildi.

Yürütme durdurulmadı

Tarafların görüşünü alan Danıştay 10. Dairesi, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Kovid-19'u meslek hastalığı saymayan genelgesinin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti. Danıştay 10. Dairesi, sendikanın iptal istemini ise daha sonra karara bağlayacak.

120 bin sağlık çalışanı enfekte

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, 120 binden fazla sağlık çalışanının koronavirüs salgını nedeniyle enfekte olduğunu ve yaklaşık 216'sının hayatının kaybederek görev şehidi olduğunu söylemişti.