Diyanet aşı konusuna noktayı koydu

Diyanet İşleri Başkanlığı aşı konusunun gündeme gelmesiyle tartışma haline gelen Koronavirüs aşısının içinde domuz proteini varsa caiz midir? sorusuna cevap vererek noktayı koydu.

Google Haberlere Abone ol

Diyanet İşleri Başkanlığı aşı çalışmaları başladığından beri gündem haline gelen helal aşı tartışmalarına noktayı koydu. Diyanet: "Helal maddelerden elde edilmiş alternatif bir ilaç/aşı bulunmadığı durumlarda caizdir."

Diyanet İşleri Başkanlığı, Çin’den alınan koronavirüs aşılarının içerisinde “Domuz proteini varsa haram mı?” sorusuna “Esasen herhangi bir hastalığın tedavisinde helal maddelerden elde edilmiş alternatif bir ilaç/aşı bulunmadığı durumlarda; dinen haram kılınmış bir maddenin tedavide kullanılması caizdir” cevabını verdi.

Sağlık Bakanlığı’nın Çin’den getirdiği aşıların ilk partisi bugün Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahil birçok siyasi aşı yaptıracağını açıkladı ve vatandaşlara da aşı yaptırma çağrısında bulundu. ANKA Haber Ajansı, vatandaşların da merak ettiği “Aşıların içinde domuz proteini varsa dinen haram mı?” sorusunu Diyanet İşleri Başkanlığı’na yöneltti.

Koronavirüs aşısı helal mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, bu soruya yazılı olarak yanıt verdi. Diyanet’in yanıtında toplum sağlığı açısından salgın hastalıklara karşı koruyucu olduğu belirtilen aşıların kullanımında sakınca olmadığını açıklanarak, “Esasen herhangi bir hastalığın tedavisinde helal maddelerden elde edilmiş alternatif bir ilaç/aşı bulunmadığı durumlarda; İslam âlimlerinin yaygın kanaatine göre, ‘Zaruretler yasakları mubah kılar’ (Mecelle, md. 21) kuralından hareketle, dinen haram kılınmış bir maddenin tedavide kullanılması caizdir. Nitekim günümüz fetva kuruluşları da bu doğrultuda görüş beyan etmişlerdir” denildi.

Diyanet açıklamasında ‘konunun uzmanlarınca, salgın hastalıkları önlemek için yapılan aşıların muhtemel yan etkilerinin, aşılanmamaktan doğacak sakıncalara nispetle daha az olduğu ifade edildiği’ kaydedilerek, “Netice olarak kişilerin bağışıklık kazanmasına veya iyileşmesine vesile olacağı tıbben tespit edilen ve alanında uzman hekimlerce tavsiye edilen aşıların içeriğinde dinen yasaklanmış bir madde olsa bile -meşru bir alternatifi olmadığı müddetçe- yaptırılmasında dinen bir sakınca yoktur” değerlendirmesinde bulunuldu.