Bir garip ceza hikayesi

Bursa'da faaliyet gösteren dünyaca ünlü bir dil kursunun franchisingi olan şirkete yabancı tabela asmasından dolayı 12 bin lira ceza kesildi. Şikayet üzerine kesilen cezanın ardından iş yeri sahibi ne yapacağını şaşırdı.

Türkiye'ye gelen Suriyeli sığınmacıların sayısının milyonları aşmasının ardından tabelalar da değişmeye başladı. Sadece Türk değil, özellikle Suriye uyruklu insanlara da hitap edebilmek için kullanılan Arapça tabelalar bir süre sonra tartışma konusu oldu.

Bazı belediyeler inisiyatif kullanarak Arapça tabela kullanımına izin vermeyeceklerini ifade ederek işlem yaptı. Bazı belediyeler ise henüz böyle bir girişimde bulunmadı. Yabancı tabela konusu bir anda Türkiye'de tartışmalı bir hale gelirken, son yaşanan olay akıllarda soru işareti bıraktı.

Ünlü bir dil kursunun franchisingini alan Bursalı iş insanına yabancı tabela nedeniyle 12 bin lira para cezası kesildi. Yazılan cezanın ardından tabelalarını söken kursun sahibi Esat Yalduz, yabancı kurs merkeziyle çalışmayı bırakıp, yerli kendi markasını kurmanın uğraşını veriyor.

Esat Yalduz, "2013 yılından itibaren Bursa'da yabancı dil kursu olarak hizmet veriyoruz. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen bir teftiş neticesinde yabancı dilde reklam ve tabela asma yasağına uymadığı için ceza aldık. Cezadan sonra tabelamızı indirip franchising sistemiyle çalıştığımız markamızla sözleşmemizi sonlandırdık. Bundan sonra Türkçe bir marka oluşturup bununla yolumuza devam etmek istiyoruz. Bize birinci basamaktan ceza kesildi, biz idare mahkemesine itiraz ettik. Mahkememiz devam ediyor. Bir ümit, cezanın iptalini bekliyoruz. Bu ceza bizim için çok yüksek. Bu ceza iptal olsa bile biz bu yabancı markayla çalışamayacağız. Mevzuata göre yabancı marka tabelası yasak. Çünkü yabancı dilde reklam yasak, yabancı dil kursu hizmeti verseniz bile yasak. Türkiye'deki firmaların büyük bir kısmının ismi yabancı" dedi.