350 bin sterline alınan Kanuni Sultan Süleyman portresi İBB'ye bağışlandı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İngiltere'deki müzayedede 350 bin sterline alınan Kanuni Sultan Süleyman portresinin alıcısı tarafından İBB’ye bağışlandığını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

Kanuni Sultan Süleyman portresi de eve dönüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İngiltere'deki müzayadede 350 bin sterline satılan Kanuni Sultan Süleyman'ın portresinin eser alıcısı tarafından İBB'ye bağışlandığını açıkladı.

İmamoğlu paylaşımında, "Evine Dönüyor! Mart ayında İngiltere’deki müzayedede rekor fiyata satılan Kanuni Sultan Süleyman portresi eser alıcısı tarafından İBB’ye bağışlanmıştır. Böylesi kıymetli bir eserin İstanbul’a bağışlanması ve İBB’ye duyulan güven gurur verici. İstanbul’a hayırlı olsun." ifadesini kullandı.

26 Ağustos'da Fatih Sultan Mehmet portresi de Türkiye'ye gelmişti

Fatih sultan Mehmet portresi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun talimatı ile Londra’daki dünyaca ünlü Christie’s Müzayede Evi tarafından 25 Haziran günü düzenlenen açık arttırmada satındı.

20 Ağustos gecesi Londra'dan İstanbul'a ulaşan tablonun 21 Ağustos'ta başlayan gümrük işlemleri 26 Ağustos'ta tamamlandı ve özel bir kargo firması tarafından İBB'nin Saraçhane'deki Başkanlık binasına ulaştırıldı.

Tablo, İBB Saraçhane Yerleşkesi giriş katındaki hazırlanan özel sergi ve depo alanına konuldu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklamada “Tablo yuvasına döndü aslında. Bizim için gurur verici. Şimdi biraz kendisi için hazırlanan özel bölümde dinlenmesi gerekiyor. İnşallah Cuma günü, Cuma namazından önce ya da sonra bir planlama yapacağız. Burada basınla paylaşacağız görüntülerini. Yine Saraçhane'de halkın evinde, İstanbullu ile beraber buluşturacağız en yakın zamanda. Çalışmalarımız sürüyor. En tertipli en düzenli şekilde İstanbul halkı ve tüm Türkiye ile bu güzel eseri paylaşmak için heyecanlanıyoruz” diye konuştu.