Eminağaoğlu’na tekme atan eski AK Parti milletvekili Aslan'a para cezası

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu’nun TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşüldüğü 11 Ocak 2014’te, Yargıçlar Sendikası adına toplantıya katılmak isteyen Ömer Faruk Eminağaoğlu’na tekme atan eski AK Parti Milletvekili Zeyid Aslan 10 taksitte 2 bin 240 TL ödemeye mahkum edildi.

Eminağaoğlu’na tekme atan eski vekile para cezası

AK Parti eski Milletvekili Zeyid Aslan, HSYK’nin yapısını değiştiren kanun değişikliğinin komisyonda görüşüldüğü 11 Ocak 2014’te toplantıya Yargıçlar Sendikası adına katılmak için Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya’ya dilekçe veren Eminağaoğlu’na saldıran AK Partili isimler arasında yer aldı. Dilekçesinin akıbetini sormak için ayağa kalktığı sırada Eminağaoğlu’na saldıran AK Partilileri muhalefet milletvekilleri durdurmaya çalıştı. Bu sırada Aslan, iki kişinin omzuna ellerini basıp, yükselerek Eminağaoğlu’na tekme attı.

 Çene ve boğazına tekme isabet eden Eminağaoğlu’na 5 gün süreyle iş göremez raporu verildi. Eminağaoğlu’nun suç duyurusunda bulunması üzerine, dokunulmazlığının kaldırılmasının ardından Aslan hakkında dava açıldı. İddianamede, Aslan’ın tekme attığının görüntülerde sabit olduğuna yönelik bilirkişi raporuna yer verildi.

“Biz müdahale etmek zorunda kaldık”

İfadesi alınan Aslan ise Eminağaoğlu’nun görevi ve yetkisi olmamasına rağmen komisyon toplantısına katıldığını, provokatif davranışlarda bulunduğunu, uyarılara rağmen dışarı çıkmadığını, üzerlerine yürüyerek yüksek sesle bir şeyler söylediğini, muhalefet vekillerinin de arbede ortamında Eminağaoğlu’na destek verdiğini söyledi. Aslan, TBMM çalışmalarına kolluk kuvvetlerinin girememesi nedeniyle vekillerin bu tip olaylara müdahale etmek zorunda kaldığını belirtirken, görüntülerdeki kişinin kendisi olduğunu kabul etti, sallamasına rağmen tekmesinin Eminağaoğlu’na isabet etmediğini savundu.

 10 taksitte ödeme

T24'ten Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre; Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi, yargılama sonunda, Aslan’ı suçlu buldu. Buna karşılık, Eminağaoğlu’nun komisyon toplantısına girmek istemesini “haksız tahrik” olarak niteleyen mahkeme, cezada dörtte bir oranında indirim yaptı. Mahkeme, basit yaralama suçundan Aslan’ı para cezasına mahkum etti ve hükmün açıklanmasını geriye bıraktı. İtiraz üzerine hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı kaldırıldı. İkinci kararda Aslan, yine haksız tahrik indirimi yapılarak para cezasına mahkum edildi. Buna göre, Aslan, 112 gün adli para cezasının karşılığı olarak 2 bin 240 TL ödeyecek. Bununla da yetinmeyen mahkeme, cezanın 10 taksitte tahsiline hükmetti.