Miss Uganda yarışmasını düzenleyenler konuştu!

Esenyurt'ta bir eğlence merkezinde düzenlenen Miss Uganda günlerdir gündemdeydi. Bu kez bizzat yarışmayı düzenleyenler konuştu. Meğerse Miss Uganda 6 yıldır düzenleniyormuş. Yarışmada dereceye girenlere ise ödül olarak bakın ne verilmiş?

Google Haberlere Abone ol

İstanbul Esenyurt'ta düzenlenen Miss Uganda güzellik yarışmasının tarafları konuştu.

Günaydın'dan Yunus Emre Kavak'ın haberine göre mekan sahibi Murat Kurt, "Çıkan haberler bizi yıprattı, kapattık. Devletimiz ne zaman aç derse o zaman açarız" derken, organizatör DJ Blackk Beat çarpıcı ifadeler kullandı. 

Geçen hafta sonu düzenlenen Miss Uganda Turkey 2020 yarışmasının düzenlendiği Black Lounge adlı mekan, Esenyurt ilçesinde Afrikalılar'ın yoğun olarak yaşadığı Koza Mahallesi'nde bulunuyor. Mekan sahibi Murat Kurt, bu yıl ikinci kez koronavirüs denetimine takıldıklarını söyledi.

"Gelecek yıl da düzenlenecek"

DJ Blackk Beat ise 6 yıldır yapılan  Miss Uganda yarışmasının gelecek yıl da düzenleneceğini söyledi. 

Mekanda yarışmanın değil sadece ödül töreninin düzenlendiğine ısrarla vurgu yapan Murat Kurt, "Pandemi sürecinde açılan 4 aylık bir işletmeyiz. Tam kapasite henüz hiç çalışamadık. Her türlü evrakımız tam. 25 Ekim'deki polis baskınında ise 32 bin lira ceza yedik. 15 gün kapalı kalmıştık. 50 kişi bizimle birlikte çalışıyor. Burası da bir ekmek kapısı" diye konuştu.

"Buraya sadece siyahî olanlar girebiliyor"

Kurt, "Buraya sadece siyahî olanlar girebiliyor. Diğerlerine özel bir yasak yok ancak müzik tarzları çok farklı olduğu için bir daha gelmiyor" dedi.

Kurt şöyle devam etti:

"O gün bir grup geldi ve bize daha önceden düzenledikleri güzellik yarışmasının ödül törenini yapacaklarını söylediler. Biz de gerekli hazırlıklarımızı yaptık ve saat 20.00 gibi organizasyon başladı."

 "Çıkan haberler bizi yıprattı"

"1.5 saat içinde de bitti. Dereceye girenlere ödül verildi ve etkinlik tamamlandı. Şu an iş yerimizi kapattık. Bir eksiğimiz, bir sorunumuz yok ancak çıkan haberler bizi yıprattı. Bu yüzden devletimiz bize açabilirsin diyene kadar kapalı tutacağız"

Sabah'ın haberine göre, Ugandalılar'ın ve diğer Afrikalılar'ın kendi aralarında pekçok sosyal medya grupları var ve bu tarz organizasyonlarda bir araya kolayca gelebiliyorlar. Kimi öğrenci, kimi rehber, kimisi inşaat işçisi olan binlerce Afrikalı'nın yaşadığı mahalleye birbirilerinin teşvikiyle geldikleri öğrenildi.

"Yarışmada birinci olduğum için çok mutluyum"

Yarışmada birinci seçilen Debrah Kemigisha "Yarışmada birinci olduğum için çok mutluyum. Tüm arkadaşlarıma ve aileme çok teşekkür ederim. Bu organizasyon bizim için çok önemli ve güzel. Türkiye'yi çok seviyorum" dedi.

İlk üçe para ödülü

Yarışmada ilk üçe girenlere bin lira para ödülü veriliyor. Bu yıl birinci olan Debrah Kemigisha'ya geniş ekran bir televizyon hediye edildi. Mutela Mariam Brandy ikinci, Mariam Mugabe ise üçüncü oldu.