Papaz kilisenin pedofili gerçeğini anlattı

Çocuk istismarcısı Fransız Papaz Bernard Preynant, kendisinin de çocukken bir papaz tarafından istismara uğradığını itiraf ederek kilisenin pedofili gerçeğini anlattı. Preynat, "Kilise biliyordu ama asla uyguladığım istismar hakkında soruşturma yürütmedi" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: İHA

Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşanan büyük pedofili rahip skandalının bir benzeri Fransa'da yaşanıyor. Boston'da yaşanan ve yıllarca gizlendikten sonra bir gazetenin yaptığı haberlerle gündeme gelen ve çığ gibi büyüyen cinsel istismar olaylarının bir benzerinin Fransa'da da yaşanabileceği söyleniyor.

Ülkede 1971-1991 yılları arasında sorumlusu olduğu çocukları istismar etmekle suçlanan ve suçlamaları kabul eden 74 yaşındaki Papaz Bernard Preynat, kilisenin istismarları bilip kendisini görevden almadığını belirterek kendisinin de bir papaz tarafından çocukken istismar edildiğini öne sürdü.

Suçlamaları kabul etti

İstismarla suçlanan Fransız Papaz Bernard Preynat, çıkarıldığı mahkemede ilginç açıklamalarda bulundu. Olaydan yıllar sonra mağdurların konuşması ve şikayetçi olması üzerine çocukları istismar ettiğini itiraf eden Papaz Preynat, "Kilise biliyordu ama asla uyguladığım istismar hakkında soruşturma yürütmedi" dedi. Mahkeme heyetine savunmasını yapan Papaz Preynat, "Geçmişte ben de bir papaz tarafından istismar edildim. İster inanın ister inanmayın" açıklamasını yaptı.

Kilisenin istismarcı olduğunu öğrendiği papazı 1970'lerde "dini tedavi terapisine" gönderdiği ve papazı görevinden almadığı öğrenildi. Lyon Mahkemesinde davası devam eden Katolik Kilisesi Kapazı Preynat'ın 1971 yılından 1991 yılına kadar yaz kampında 10 yaşlarındaki erkek çocuklarını istismar ettiği, ailelerin de papazı çok sevmesi nedeniyle durumun farkına varılmadığı bildirildi.

Fransız Papaz Bernard Preynant
Fransız Papaz Bernard Preynant

Öte yandan yaklaşık 35 mağdurun birlikte dava açtığı papazın en fazla 10 yıl hapis cezası alması bekleniyor. İstismarın üzerinden 30 yıldan fazla zaman geçmesi nedeniyle mağdurların zaman aşımından dolayı davaya taraf olamadığı öğrenildi.

Amerika'daki skandallar beyaz perdeye taşınmıştı

ABD'nin Boston kentinde 2002'de patlak veren cinsel taciz skandalında, John Geoghan adlı eski bir rahibin 1962-1995 yıllarında 130'dan fazla çocuğa cinsel tacizde bulunduğu ortaya çıktı.

Dönemin bölge Kardinali Bernard Law ise olayı öğrenmesine rağmen skandalın üzerini örttüğü gerekçesiyle eleştirildi.

Olayı kamuoyunun gündemine taşıyan Boston Globe gazetesinin haberi, 2015 yılında seyirciyle buluşan "Spotlight" adlı filme konu olurken, söz konusu film kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.

ABD Katolik Başpiskoposlar Konferansına bağlı John Jay College tarafından 2004'te yapılan araştırmaya göre, 1950-2002 arasında 4 binden fazla Katolik rahip, 10 bin 667 çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlandı.