Hangi liderle çay kahve içmek sohbet etmek istersiniz?

0:00/ 0:00

Başlıktaki soruyu özellikle Amerika olmak üzere genellikle Batı’da kararsızların tercihlerini doğru okumak açısından sorulup üzerinden de analizlerle değerlendirme yapılıyor.

Batı’da soru ‘’Kiminle bira içersiniz?’’ şeklinde soruluyor. Bizim kültürümüzde bira içmek yok. – Çok küçük bir azınlığı bunun dışında tutuyorum.- Bizde çay, kahve eşliğinde muhabbet etmek vardır.

Nitekim biz de Optimar Araştırma ekibi olarak Türkiye Genelini temsilen 17 ve 20 Nisan tarihleri arasında 77 ilde 3000 katılımcı ile bilgisayar destekli telefon anketi (CATI) ve yüz yüze yöntemle yaptığımız araştırmada  ‘’Eğer fırsatınız olsaydı hangi cumhurbaşkanı adayı ile çay kahve içip sohbet muhabbet etmek istersiniz?’’ şeklinde sorduk. Erdoğan diyenlerin oranı yüzde 44,7, Kılıçdaroğlu ise yüzde 42,4 çıktı. Yüzde 12,9’luk bir kesim ise ‘hiçbiri’ cevabını verdi. Ki bu cevabın da üzerinde seçim gündeminin olmadığı zamanlarda üzerinde düşünmek ve anlamaya çalışmak, gerek. Araştırmada ‘hiçbiri’ diyenlerin yüzde 14,2’sinin Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini söyleyen seçmen olması da oldukça ilginç. Demek ki oy vermeyi düşündükleri Cumhurbaşkanı adayı ile bir araya gelmeyi dahi istemiyorlar. Erdoğan’a oy vereceğini söyleyip de ‘hiçbiri’ ile çay kahve içmek istemem diyenlerin oranı sadece yüzde 2,5. Bu ‘hiçbiri’ diyenlerin oranı ilk turda Muharrem İnce diyenlerde yüzde 60. Yine, İnce’yi tercih edenlerde Erdoğan ile çay kahve içmek isteyenlerin oranı yüzde 22,5 iken Kılıçdaroğlu ile çay kahve içmek isteyeceklerin oranı yüzde 16,9.

Başka bir sorumuz da ‘’uzun bir yolculuğa çıkacak olsanız direksiyonda hangi liderin olmasını istersiniz?’’ şeklinde idi. Buradaki sonuçlar da benim açımdan oldukça ilginç. Erdoğan diyenlerin oranı yüzde 42, Kılıçdaroğlu diyenlerin oranı ise yüzde 41,9. Arada sadece binde 1 fark var. Bu sorunun da çaprazına baktığımız zaman Erdoğan’a oy vereceğini söyleyenlerin yüzde 92,9’unun tercihi olurken. Kılıçdaroğlu kendisine oy vereceğini söyleyenlerin sadece yüzde 82,6’sı tarafından tercih ediliyor. Yine hiçbiri diyenlere bakacak olursak Erdoğan diyenlerin yüzde 3,9’u, Kılıçdaroğlu diyenlerin yüzde 8,8’i Muharrem İnce diyenlerin yüzde 50,6’sı, Sinan Oğan diyenlerin yüzde 45,5’i, oy kullanmayacakların yüzde 44,4’ü, kararsızların yüzde 27,5’i, cevap vermeyenlerin ise yüzde 59,5’ini teşkil ediyor.

Muharrem İnce diyenlerin yüzde 34,8’i Erdoğan’ı tercih ederken sadece yüzde 14,6’sı Kılıçdaroğlu’nu tercih ediyor.

Sinan Oğan’ı tercih edenlerin yüzde 21,2’si Erdoğan’ın direksiyonda olmasını tercih ederken yüzde 33,3’ünün Kılıçdaroğlu’nu tercih ettiklerini görüyoruz.

Kararsızlarda da Erdoğan Önde

Seçimde kararsız olduğunu söyleyenlerin yüzde 43,1’i Erdoğan’ı tercih ederken yüzde 29,3’ü Kılıçdaroğlu’nu tercih ediyor. Buradan hareketle de tekrar söyleyebiliriz ki kararsızlar daha çok Erdoğan’ın seçmeni. Son tahlilde 14 Mayıs günü seçmen sandıkla vicdanı arasında kaldığında kimden yana tercihte bulunacağına dair önemli bir veri. 

Seçim Nasıl Biter?

Şimdiye dek yaptığımız araştırmalarda ağırlıklı olarak Erdoğan önde çıktı. Ama arada çok büyük farklar yoktu. Zaten ben son üç dört yıldır. ‘’2023 seçimlerini kim kazanırsa kazansın büyük farklarla değil. Küçük farklarla kazanacak, bu belki bindelik dilimde bir fark olarak belki de yüzde 1’lerde daha fazla fark olmayacak.’’ elimizdeki veriler de yukarda söylediklerimi teyit eder mahiyette.

Ölçmeye ve izlemeye devam edeceğiz. Boşuna söylemiyorum ‘’Bu Yüzyılın seçimi’’ diye zira içinde bulunduğumuz dönemin kazanımların devam ettirilmesi açısından da böyle. Başka bir denklemin kurulması bazı kazanımların kaybedilmesi açısından da riskli.