İçişleri Bakanlığı'ndan Kürt Demokrat Partisi'ne onay!

HDP'ye karşı Cumhur İttifakı’nı desteklemek amacıyla kurulduğu iddia edilen Kürt Demokrat Partisi ismi için İçişleri Bakanlığı'ndan onay aldı. Yasalara göre ise Kürt, Türk, Arap ve Gürcü gibi etnik isimlerin parti adı olarak verilmesi yasak.

Google Haberlere Abone ol

Kürt Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Reşit Akıncı, 2 ay önce partinin kuruluşu için yaptıkları başvurunun İçişleri Bakanlığı'nca onaylandığını açıkladı.

Yasalara göre, Kürt, Türk, Arap ve Gürcü gibi etnik isimlerin parti adı olarak verilmesi yasak.

HDP'ye karşı Cumhur İttifakı’nı desteklemek amacıyla kurulduğu iddia edilen Kürt Demokrat Partisi'nin (KDP) Genel Başkanı Reşit Akıncı, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw TV'ye konuştu. Akıncı, partisinin ideolojisini "Biz ölümsüz lider Mele Mustafa Barzani'nin izindeyiz, ulusal çizgisindeyiz" diyerek açıkladı.

Kuran üzerine yemin etti

Akıncı, HDP'ye alternatif olarak kuruldukları yönündeki iddialar için de Akıncı "Bazıları Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan'ın bir süre önce açıkladığı ve Cumhur İttifakı'na destek verecek olan Kürt partisinin bizim partimiz olduğunu iddia etti.

Kur'an-ı Kerim üzerine yemin ediyorum ki; bizim bu iddialarla herhangi bir alakamız yoktur. Biz sadece doğru bir ulusal çizgide siyaset yapmak, gençlerimize partimizi tanıtmak ve kabul ettirmek için yola çıktık" diye konuştu. Akıncı, Kuzey Irak’taki Barzani'nin partisi KDP'den yardım aldıkları iddialarını reddetti.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Demirtaş için konuştu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçen hafta T24'te yaptığı açıklamada, iktidarın HDP'yi bölmek istediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Gelen bilgi şöyle: İktidar HDP'yi yanına çekemeyince ikinci bir parti kurup HDP’yi parçalayabilir miyiz arayışı içinde. 'Bunu İmralı üzerinden yapabilir miyiz, ikna edebilir miyiz' yönünde bilgiler geldi. Sonuç almak mümkün mü bilmiyoruz.

Selahattin beyin içeride tutulma gerekçelerinden birinin de bu olduğu ifade ediliyor. Selahattin Bey cumhurbaşkanı adayı olabiliyor ama dışarı çıkarmıyor, siz de buna demokrasi diyorsunuz. Aklın alamayacağı bir şey. Cumhurbaşkanı adayı olabiliyorsunuz üstelik kararı veren de hakimler. Ama 'içeride kalacaksın' diyorlar."

"Yeni partiler kurulurken Millet İttifakı'nın parçalanmasını sağlamak saray ittifakının temel hedeflerinden birisi. Uğraşıp didindiler olmadı. İkinci olarak da 'çok parti kurdurarak buradan seçmenleri kaydırabilir miyiz?' diye düşünüyorlar, bu tuzağa demokrasiyi savunan kimsenin düşmemesi lazım. Buna herkesin dikkat etmesi lazım" diyen Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının ardından İçişleri Bakanlığı'nın dikkat çeken bir onaya imza attığı ortaya çıktı.