AB'den Türkiye'ye yaptırım kesinleşti!

Önce Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen ardından Avrupa Birliği liderler zirvesi öncesinde hazırlanan taslak metne göre Türkiye'ye uygulanacak yaptırımlar kabul edildi.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye’ye yönelik yaptırımlarının görüşüleceği AB Liderler Zirvesi’ne saatler kala taslak metin basına sızdırıldı. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama faaliyetleri üzerine AB'nin görüştüğü yaptırımlar konusunda varılan anlaşmadan yaptırım kararı çıktı.  Yaptırımlara ilişkin taslak metne göre, Avrupa liderleri kişilere yönelik yaptırımlarla ilgili anlaşma sağladı. Öte yandan daha fazla adım atılması için Mart ayının beklenmesine karar verildi.

Reuters'ın hazırladığı taslak metne göre liderler, AB yetkililerinden “Türkiye’nin Akdeniz’in doğusundaki izinsiz sondaj faaliyetleri göz önüne alarak … listelere ekler yapmalarını” isteyecek. Ayrıca, ‘Ankara ile ilişkilerde düzelme görülmezse, Mart ayındaki zirvede yeni adımlar atılacağı’ belirtiliyor. Ajansa konuşan bir AB kaynağı taslağın Yunanistan’ı memnun etmediğini söylerken, Türkiye sert tepki gösterdi.

"Herhangi bir yaptırım Türkiye'yi çok fazla ırgalamaz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün '10-11 Aralık'ta ya Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nde Türkiye'ye bir yaptırım çıkarsa tavrınız ne olur. Zirve öncesi liderlere bir çağrınız olur mu?" sorusuna cevap vermişti:

"Türkiye'ye yönelik yapılacak herhangi bir yaptırım kararı, Türkiye'yi çok fazla da ırgalamaz. Biz, resmi olarak 1963'ten bu yana AB bize zaten sürekli yaptırım uyguluyor. Hiçbir zaman AB dürüst davranmamıştır. Hiçbir zaman AB verdiği sözün arkasında durmamıştır. Ama biz o günden bugüne hep sabrettik. Hala da sabrediyoruz."