İYİ Parti Kayseri teşkilatında 5 isim istifa etti

İYİ Parti Kayseri teşkilatında 5 isim istifa etti. İstifa metninde nedenler uzun uzun sıralandı.

Google Haberlere Abone ol

İYİ Parti Kurucu İl Teşkilat Başkanı ve Önceki Dönem İl Başkan Yardımcısı Av. İsmail Tanrıöven, İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı ve Kurucu İl Başkan Yardımcısı Av. Serap Altuntaş, İYİ Parti Önceki Dönem İl Başkan Yardımcısı Menekşe Çelebi, İYİ Parti Önceki Dönem İl Yönetim Kurulu Üyesi İ. Rekin Çalı, İYİ Parti Önceki Dönem İl Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Dağ, istifa ettiklerini açıkladı. 

5 isim tarafından hazırlanan istifa metninde, istifa nedenlerinden başında, gelinen noktada milliyetçilikten kopulması ve Prof. Dr. Ümit Özdağ'ın ihraç edilmesi olduğu vurgulandı.

Metinde şu ifadeler yer aldı:

“Gelişen süreçte İYİ Parti’nin kuruluş ilkeleri unutulmuş, Türk milliyetçileri ve Türk milliyetçiliği dışlanır hale gelmiştir."

"‘AKP’nin açılımcıları, açılım destekçileri, bir kısım odaklarla iltisak şüphelileri, yetmez ama evetçiler’ partide çeşitli görevlere getirilmiş hatta genel başkan yardımcısı olabilmişlerdir. Bu durumda iyi partinin çıkarsız çalışan neferleri tarafından ‘Parti bu hale gelecek idi ise AKP-PKK açılımcılarına ve akillerine neden karşı çıktık, partiyi neden kurduk’ sorularını sorma ihtiyacı doğmuştur."

"İYİ Parti’ye sızmaları önleme amaçlı açıklamaların kamuoyunda tartışılmasının ardından il başkanlarının parti tüzüğüne aykırı olmasına rağmen genel merkezce verildiği anlaşılan talimat sonrasında İstanbul milletvekilimiz Sayın Prof. Dr. Ümit Özdağ hakkında ihraç istemi ile disipline sevk işlemi yapılması ve neticede ihraç edilmesi partimizin kuruluş belgesi olan parti tüzüğüne aykırı olmuştur. Bu süreçte hukuka uyulmamıştır. Parti kuruluş amaç ve ilkelerinden sapılmıştır. Bu durum şu soruları sorma ihtiyacını ortaya çıkarmıştır."

"Partisindeki kendisinin hükümlerini belirlediği tüzüğe aykırı olarak kararlar alan bir yönetim anlayışı ülkede hukukun üstünlüğü ve hukuk güvenliğini nasıl sağlayacak? Kendi partisindekilerin, kendi üyelerinin eleştirilerine tahammülü olmayanlar ülkede demokrasiyi nasıl sağlayacak?"

"Sayın İstanbul milletvekilimiz Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın belgeleri ile ortaya koyduğu açıklamaları muhatapları zaten kabullenmiştir. İlimizde ve Türkiye genelinde iyi parti içerisindeki bazı kişiler iyi partinin kuruluş ilkelerinden sapmasını ve iyi partiye sızmaları önlemek için fedakarca çaba sarf eden İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’a yönelik hakaret eden ve itibarsızlaştırma propagandası yapanlar kendisi ile resim çektirmek için birbirlerini eziyorlardı, onları iyi tanıyoruz. Ayrıca Türk Milletinin vekili Prof. Dr. Ümit Özdağ aleyhine sosyal medyada karalama çalışması yapanların veya grafik hazırlayarak ilk paylaşımları başlatanların FETÖ’CÜ kaçaklar olması da ilginç bir durum olarak açıkça ortadadır."