Korkutan tablo! İntihar edenlerin sayısı korona virüsten ölenleri geçti!

Japonya'da intihar edenlerin sayısı korona virüsten ölenleri geçti. Ekim ayında Japonya’da 2 bin 153 kişi intihar ederek yaşamına son verdi.

Google Haberlere Abone ol

Japonya’da Ekim ayında intihar ederek hayatına son verenlerin sayısı, salgının başından bu yana Covid-19 nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısını geçti.

Korona virüs salgınında tüm dünyada can kayıpları artarken, Japonya’da intihar vakalarında büyük artış yaşandı. Japonya’da Ekim ayında intihar ederek hayatına son verenlerin sayısı, salgının başından bu yana Covid-19 nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısını geçti. Uzmanlar, salgının akıl sağlığı krizine yol açabileceği konusunda uyarı yaparken, kitlesel işsizlik, sosyal izolasyon ve kaygının insanlara bu süreçte büyük zarar verdiğini belirtti.

Japonya Ulusal Polis Ajansı'na göre, Ekim ayında Japonya’da 2 bin 153 kişi intihar ederek yaşamına son verdi. Sağlık Bakanlığı tarafından Cuma günü yapılan açıklamada ise, salgının başından bu yana Covid-19 nedeni ile 2 bin 87 kişi hayatını kaybetti.

 ABD verileri en son 2018'de açıkladı

Japonya, intihar verilerini zamanında açıklayan birkaç ülkeden biri konumunda bulunuyor. ABD, en son ulusal intihar verilerini 2018'de açıklamıştı. Japonya tarafından açıklanan veriler ile salgın döneminde uygulanan kısıtlamaların insanların ruh sağlığı üzerindeki etkisine dair bilgilere ulaşılabileceği ve hangi grupların en savunmasız olduğunun anlaşılabileceği düşünülüyor.

"Biz tam anlamıyla tecrit bile yaşamadık"

Waseda Üniversitesi'nden intihar üzerinde uzmanlaşan Doçent Michiko Ueda yaptığı açıklamada, ”Biz tam anlamıyla tecrit bile yaşamadık. Covid-19’un etkisi diğer ülkelere kıyasla çok az ancak yine de intihar sayılarında büyük bir artış yaşadık. Bu, diğer ülkelerde de gelecekte intihar sayılarında benzer veya daha büyük bir artış görülebileceğini gösteriyor” dedi.

Kadınlardaki intihar oranı artıyor

Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre Japonya, uzun süredir dünyadaki en yüksek intihar oranına sahip ülke konumunda bulunuyor. 2016'da Japonya’daki intihar oranı 100 bin kişide 18,5 oldu. Japonya, intihar oranında Batı Pasifik bölgesinde yalnızca Güney Kore'den iyi durumdayken, 100 bin kişide 10,6 olan yıllık küresel intihar ortalamasının neredeyse üç katına sahip. Japonya'daki yüksek intihar oranının nedenleri ise, uzun çalışma saatleri, okul baskısı, sosyal izolasyon ve damgalanma olarak gösteriliyor.