Kadına şiddetin artık cezası yok!

Bu sabah saatlerinde bana ulaşan Leyla Akay, boşanmaya çalıştığı eşi Sinan Akay tarafından tehdit edildiğini, şiddet gördüğünü, dövüldüğünü ve iki kez bıçaklı saldırıya uğradığını söyleyince “Şikayetçi oldunuz mu?” diye sordum.

Leyla Akay, “İki kez şikayetçi oldum, bıçaklanmama rağmen Sulh Ceza Hakimliği’nden serbest kaldı” dedi. Hemen ardından da ekledi:

Barış Bey, yaşadığımız kent olan Iğdır küçük bir yer. Sesimi duyuracak makam bulamıyorum. Size mahkeme tutanakları ve şiddete uğradığıma dair fotoğrafları göndermek istiyorum. Bir hakim, gözleriyle gördüğü bir olaya rağmen beni bıçaklayan eşimi nasıl serbest bırakabilir?”

Kadına şiddetin artık cezası yok! - Resim : 1

Iğdır’da yaşayan Leyla Akay, başından geçenleri ayrıntılarıyla anlattı. Akay konuşmamızın hemen ardından elindeki mahkeme tutanakları ve şiddete uğradığına dair fotoğrafları yolladı.

Doğrusunu söylemek gerekirse fotoğrafları görünce ne diyeceğimi bilemedim!

Leyla Akay, bu köşede özetleyerek anlatacağım şiddet ve öldürmeye kasta dair öykünün herkes tarafından bilinmesini isteyen cesur bir kadın!

Leyla Akay’ın anlattıkları en az fotoğraflar kadar dehşet verici…

ŞİDDET OLAĞAN HALE GELMİŞ...

Şiddet mağduru kadının eşi Sinan Akay, Iğdır KYK’da güvenlik görevlisi olarak çalışıyor. Daha önce bir taciz dosyasında adı geçiyor ama yargılandıktan sonra beraat alıyor.

Kadına şiddetin artık cezası yok! - Resim : 2

Eşi Leyla Akay ise şiddetli geçimsizlikten dolayı 1 yıl önce mahkemeye başvurarak boşanmak istiyor. Leyla Hanım, dosyaya 3 darp ve bir bıçaklama raporu ibraz ediyor. Sinan Akay, bu suçlardan dolayı cezaevinde sadece 1 gün yatıyor.

DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK!

Sinan Akay, cezaevinden çıktıktan sonra tehditlerine devam ediyor. Leyla Akay bunun üzerine 18 Mayıs 2024 tarihinde yeniden savcılığa başvuruyor ve tehdit edildiğini söylüyor. 

Savcılık Sinan Akay’ı ifadeye çağırıyor. Sinan Akay bunun üzerine eşi Leyla Akay’ı ortak çocuklarının hastalığını bahane ederek görüşmeye çağırıyor ve “Görüşelim, anlaşmalı boşanalım” diyor. Ailesinin yanında yaşamaya başlayan Leyla Hanım, avukatının bilgisi dahilinde Iğdır Adliyesi’ne yakın bir bölgede görüşmeyi kabul ediyor.

Kadına şiddetin artık cezası yok! - Resim : 3

BİR HAFTA ÖNCE...

3 Haziran günü eşiyle adliye yakınındaki bir araçta buluşan Leyla Akay, yeniden tehdit ve hakarete maruz kalıyor. Leyla Akay o an KADES’ten yardım istemeye çalışırken, eşi telefonuna el koyuyor. Bu sırada ise arabayı çalıştırarak adliyeden uzaklaşıyor. Sinan Akay aracı kullanırken eşini de darp ediyor. Bir süre sonra ise elindeki bıçakla saldırarak yaralıyor.

Sayısız bıçak darbesi alan Leyla Akay kendisini araçtan atmaya çalışsa da başarılı olamıyor. Aracın sağ kapısı açık bir şekilde ormanlık bir alana giriyorlar. Bu sırada “Seni öldüreceğim” diyor.

TELEFONA EL KOYDU

Leyla Akay’ın görüşmeden haberdar olan arkadaşları, Leyla Hanım geri gelmeyince telefonundan aramaya başlıyorlar. Sinan Akay, 1.5 saat boyunca telefonla konuşmasına izin vermiyor. Bu sırada ise “Git bildiğin yere şikayet et. Seni daha önce de bıçakladım, ne yaptılar? Benim arkam sağlam, bana bir şey olmaz. Yüzüne kezzap atacağım, öldüreceğim” diyor.

Kadına şiddetin artık cezası yok! - Resim : 4

Şiddet faili Sinan Akay, bir süre sonra aracı hareket ettiriyor. Bir eliyle ise eşi Leyla Akay’ın saçlarından tutuyor ve araçtan inmesine izin vermiyor. Bu sırada yola çıktıklarında arkalarından gelen bir aracın sürücüsü Leyla Akay’ın ayaklarının açık olan kapıdan sarktığını fark ediyor. Sürücü bunun üzerine sürekli kornaya basarak “Sizi gördüm’’ mesajı veriyor. Panikleyen Sinan Akay, eşi Leyla Akay’ı araçtan atarak hızla uzaklaşıyor.

SAVCI GÖREVİNİ YAPTI AMA...

Arkadan gelen aracın sürücüsü hemen ambulans çağırıyor. Leyla Akay hızla tedavi edilirken, polis nerede olduğu bilinmeyen Sinan Akay’ı arayarak emniyete gelmesini istiyor. 

Ehliyetini alkollü araç kullandığı için kullanma yeterliliği olmayan Sinan Akay, kendi aracıyla emniyete geliyor ve teslim oluyor. 

Gözaltı işlemi uygulanan Sinan Akay, hemen savcılığa sevk ediliyor. Savcı, şiddet faili Sinan Akay’ı tutuklanması istemiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk ediyor. Ancak ‘’Benim arkam sağlam, bana bir şey olmaz’’ diyen Sinan Akay, fotoğraflarını gördüğünüz vahşete rağmen serbest kalıyor. Savcının itirazı da sonucu değiştirmiyor. Sinan Akay, elini kolunu sallayarak KYK’daki işine gidip geliyor.

AVUKAT ACAR: “DERHAL TUTUKLANMASI GEREKİR”

Olayı aktardığım ve tutanakları okuttuğum Avukat Yiğit Acar, “Eşe karşı şiddetin yaptırımları bellidir” diyerek bıçaklama hadisesi sonrası olması gerekenleri şöyle anlatıyor:

“Habere konu bu acı tablo, aslında yasal mevzuatı kanuna aykırı şekilde uygulayan yargı mensuplarının hatalarından kaynaklanmaktadır. Üç ayrı suça temas edecek eylemi gerçekleştiren şüphelinin, kişisel ilişkileri sebebiyle korunup kollandığı yönündeki duyumlar da mevcuttur. Bu bile esasen yargı sistemine güven duyulmamasının gerekçelerini anlamak için yeterlidir. 

Şüpheli erkeğin, canice hislerle gerçekleştirdiği ve eşine verdiği zarar sebebiyle bariz şekilde suçlar ortadayken, delilleri karartmaması ve şikayetçiyi korkutma ihtimali çok yüksekken serbest bırakılması vahim bir yanlıştır. Bu hatalı yargı kararı, açıkça keyfidir. 

Aynı zamanda kamu barışını, kadınların özgürlüklerini ve yaşam haklarını zedeleyen hatalı bir karardır. Yapılması gereken başsavcılığın itirazıyla beraber, şüphelinin bu aşamada tutuklanmasının sağlanmasıdır.”

Kadına şiddetin artık cezası yok! - Resim : 5

HER ŞEY ORTADA AMA...

Leyla Akay’ın uğradığı şiddet açık ve netken, Sulh Ceza Hakimi’nin şiddet failini serbest bırakması, “Benim arkam sağlam’’ sözünün boşuna söylenmediğini gösteriyor.

Sinan Akay ve onun gibiler belli ki arkalarından güç alarak kadınları dövüyor, yaralıyor ve öldürüyor.

Bakalım adalet mi Sinan Akay mı galip gelecek…

Bu cinayet girişiminin takipçisi olacağız…