Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

baris.yarkadas@tv100.com.tr

Son Yazıları

CHP’de 1 Nisan hesabını kim yapıyor?  

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’le İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen medya, bir süredir aynı demagojiyi piyasaya sürmüş durumda.

Bu demagojiye göre, CHP’nin 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP’nin başarısız olmasını bekliyor ve tüm hesabını buna göre yapıyormuş…

Yazının Devamı

CHP’nin adayları neden tartışma yarattı?

Yerel seçime sayılı günler kaldı ama ana muhalefet partisi CHP darmadağın bir görüntü içinde…

‘’Değişim’’ vaadiyle iş başına gelen yönetimin aldığı kararlar kimseyi memnun ve mutlu etmiyor.

Yazının Devamı

Özgür Özel’den o başkana ‘Kılıçdaroğlu’ telefonu…

Önceki gün bu köşede yer alan ‘’CHP’li Başkan’a ‘Kılıçdaroğlu’ telefonu’’ başlıklı yazı hem siyasetin hem de sosyal medyanın gündemine oturdu.

Hatırlayacağınız üzere, CHP Parti Meclisi Üyesi Ecevit Keleş, belediye başkan adayı ataması hâlâ yapılmayan Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan’ı aramış ve CHP İlçe Başkanlığı binasında asılı bulunan Kemal Kılıçdaroğlu’nun fotoğraflarının kaldırılmasını istemişti.

Yazının Devamı

CHP’li Başkan'a ‘Kılıçdaroğlu’ şoku…

Yerel seçimlere yaklaşık 45 gün kaldı.

Ana muhalefet partisi CHP geride kalan pazartesi günü adaylarının yüzde 99’unu açıkladı. Parti Meclisi (PM) 330 seçim bölgesi ile ilgili olarak Genel Başkan Özgür Özel’e ‘’redakte’’ ve ‘‘atama yetkisi’’ verdi.

Yazının Devamı

CHP adayları neden açıklanamıyor?

CHP’nin yeni yönetimi “üyeye dayalı ön seçim için vakit yok” gerekçesini öne sürerek ön seçim yaptırmadı.

CHP yönetimi seçildiği gün YSK’ya başvursa, YSK ön seçim için en geç “7 Şubat”ı verecekti. 

Yazının Devamı

CHP’li "değişimciler"in değişim şaşkınlığı…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun fitilini ateşlediği, dönemin CHP Grup Başkanı Özgür Özel’in de destek verdiği "değişim" tartışması 4 Kasım tarihindeki Büyük Kurultay’la birlikte başka bir evreye girdi.

Kamu gücünü arkasına alan İmamoğlu, delegeleri istediği gibi yönlendirerek Özgür Özel’i CHP’nin 8. Genel Başkanı olarak seçtirdi.

Yazının Devamı

CHP o yanlıştan döndü…

Önceki gün bu köşede yer verdiğimiz ve ‘’CHP’deki Mor Sandık skandalı’’nı anlatan yazı büyük bir etki yarattı. CHP Genel Merkezi, kimsenin anlam veremediği ve neyin amaçlandığının bir türlü anlaşılamadığı ‘’Mor Sandık’’ uygulamasından vazgeçildiğini duyurdu.

CHP Balıkesir Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Ensar Aytekin, yazımızın ardından gelişen tepkiler üzerine Edremit’e giderek hem belediye başkan aday adayları hem de ilçe yönetimiyle görüştü. Aytekin, “Kararın yaratacağı sakıncaları gördük ve uygulamadan vazgeçtik. Eğilim Yoklamasına sadece kadınlar değil erkek adaylar da katılacak’’ dedi.

Yazının Devamı

CHP’yi ayağa kaldıran karar: "Mor Sandık"tan...

CHP’nin yeni yönetimi her gün birbirinden ilginç kararlara imza atıyor.

Bunlardan biri de “Mor Sandık” uygulaması…

Yazının Devamı

CHP’li adaylar: “Ayrımcılık değil, hakkımızı..."

Önceki gün bu köşede yer verdiğim “CHP’deki ‘değişim’ kadınlara yine uğramadı’’ başlıklı yazımın ardından CHP’li kadın adaylardan onlarca mesaj aldım.

CHP’li birçok kadın aday "atama sistemi"nin eşitsizliklerle dolu olduğunu ve kadınların bu bağlamda dezavantajlı bir konumda bulunduklarını belirtiyordu.

Yazının Devamı

CHP’deki "değişim" kadınlara yine uğramadı…

“Değişim’’ iddiasıyla göreve gelen Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) yeni yönetimi en önemli sınavını 31 Mart yerel seçimlerinde verecek.

CHP’nin çiçeği burnundaki Genel Başkanı Özgür Özel ve arkadaşları, yerel seçimden başarılı çıktıkları takdirde 2028 genel seçimlerine büyük bir moralle girecek. Keza; bu moral muhalif seçmeni de yeniden ayağa kaldıracak.

Yazının Devamı

CHP’li vekilden Özgür Özel’e çağrı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi bugün bir kez daha toplanacak ve yaklaşık 250 seçim çevresindeki belediye adaylarını açıklayacak. Bu bölgelerin yüzde 90’ının CHP’nin yönetmediği ilçelerin belediyelerinin olması bekleniyor.

CHP’deki kaynaklara göre Parti Meclisi ocak ayının ortası ve sonunda bir kez daha toplanarak belediye başkan adaylarının yüzde 80’e yakınını belirleyecek. Ocak ayının sonu ve şubat ayının başında toplanması beklenen Parti Meclisi ise bu toplantılarda ‘’en kritik’’ bölgelerdeki adayları açıklayacak. Bu bölgeler, CHP tarafından yönetilen belediyeler… Kadıköy, Beşiktaş, Karşıyaka, Muratpaşa, Avcılar, Ataşehir ve Maltepe gibi ilçeler…

Yazının Devamı

Meral Akşener o protokolün içeriğini biliyormuş!

İYİ PARTİ Genel Başkanı Meral Akşener, cumhurbaşkanlığı seçiminin kaybedilmesinin tüm faturasını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun üzerine yıkmaya ve kendisinin yol açtığı siyasi faciaların üzerini örtmeye çalıştı.

Bunda kısmen başarılı da oldu.

Yazının Devamı

Son yazı…

Bugün bir yılı daha geride bırakıyoruz.

2023 yılı Türkiye için hiç iyi geçmedi.

Yazının Devamı

CHP o hatayı yapmamalı…

2024 yılının Mart ayında yapılacak olan yerel seçimin ana gündemi belli oldu: “CHP – DEM Parti ilişkisi ve teröre mesafe koyamayan CHP iddiası…’’

Anlaşılan o ki; AK Parti ve MHP TBMM’deki ‘’bildiri krizi’’ni yerel seçimin temel argümanlarından biri haline getirecek ve CHP’nin tutumunu ‘’unutturmamaya’’ çalışacak. Önce AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ardından ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e yönelik çok sert ifadeler içeren sözleri “seçimin yol haritası”nın ip uçlarını açıkça gösteriyor.

Yazının Devamı

TİP’ten CHP’ye “sağcı aday’’ mesajı…

Yerel seçimler yaklaşırken tüm partiler tutumlarını belirliyor ve tavrını açıklıyor. CHP’den AK Parti’ye, Yeniden Refah’tan Saadet’e dek neredeyse tüm partiler nasıl bir yol izleyeceklerini kamuoyu ile paylaşıyor.

Ne yapacağı merak edilen partilerden biri de hiç kuşkusuz ki TİP…

Yazının Devamı