Manavgat cayır cayır yanıyor! Yangına yeniden müdahale başladı

Antalya'nın Manavgat ilçesindeki ormanlık alanda çıkan yangın nedeni boşaltılan mahalle sayısı artıyor. TV100 canlı yayınına katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek sabotaj ihtimalini değerlendirdi. Sabah saatlerinde yangına yeniden müdahale başladı

TV100 canlı yayınına katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya'da daha önce böyle bir yangının yaşanmadağını vurguladı. Sabotaj ihtimali sorulan Böcek "Yangın 4 yerde birden çıktı. Daha önce böyle bir yangın yaşamadık. Nedenleri araştırılacak" diye konuştu.  

Antalya'nın Manavgat ilçesindeki ormanlık alanda çıkan yangın nedeni ile 5 mahalle boşaltıldı. Yangının bir benzin istasyonunu tehdit ettiği belirtiliyor. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Antalya'daki yangın bölgesine hareket etti.

Yerleşim yerlerine indi

Manavgat'ın Yeniköy Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda, saat 12.00 sıralarında, henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Poyrazın da etkili olduğu bölgede giderek genişleyen alevlere, havadan helikopterle karadan da Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin itfaiye ekipleri ile müdahale edilmeye başlandı.

5 mahalle boşaltıldı

 Manavgat ilçesi Yeniköy Mahallesi'nden başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle hızla yayıldı.
Yangının çıktığı bölge dik yamaç olması dolayısıyla müdahale helikopter ile havadan yapıldı. Şiddetli rüzgarın da etkisiyle hızla büyüyen yangın, Kalemler ve Evrenseki bölgelerine kadar indi. Tüm müdahalelere rağmen kontrol alınamayan yangın devam ederken, bir başka yangın haberi de Manavgat Merkez olmak üzere Sorgun, Side ve Sarılar bölgelerinden geldi.  İlk etapda 3 mahalle boşaltılırken yangının yayılması nedeni ile 2 mahalle daha boşaltıldı. 

4 katlı bir bina yandı

Sarılar Mahallesi’ndeki yangının orman deposu ve odun satan iş yerlerinin bulunduğu bölgede çıktığı öğrenilirken, içerisinde marangoz atölyesinin bulunduğu 4 katlı bir binada alevlere teslim oldu. Yangında birçok ev etkilendi.

İtfaiye ekipleri, yangının yerleşim yerlerine sıçramaması için büyük çaba sarf ederken, dumandan etkilenen vatandaşlar için bölgede ambulanslar ve sağlık ekipleri görev alıyor. Olayın, çevredeki vatandaşlar tarafından son yıllarda bölgede çıkan en büyük yangın olduğu söyleniyor. Yangına müdahale devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yangınla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Manavgat'ta meydana gelen yangından etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Devletimiz ilk andan itibaren tüm imkanlarıyla yangının söndürülmesi için çalışmalarını sürdürmektedir. Dualarımız Manavgat ve yangınla mücadele eden kahraman ekiplerimiz için."

 

4 ayrı noktadan çıktı

4 ayrı noktadan çıktığı öğrenilen yangının yerleşim alanlarına ulaşmaması için de yoğun çaba sarf ediliyor. Yangın bölgesine kilometrelerce uzaktan gökyüzünü kaplayan dumanlar ise yangının büyüklüğünü gözler önüne seriyor.

Antalya-Manavgat D-400 karayolu üzerinde araçlar, gökyüzünü kaplayan ve kilometrelerce alanda etkili olan siyah dumanlar gölgesinde ilerliyor. 

Manavgat Kaymakamı Yiğit'ten açıklama: Bazı evlen boşaltıldı

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, AA muhabirine, "Yangın yerleşim yerlerine doğru ilerliyor. Yangın nedeniyle Evrenseki, Kalemler ve Yeniköy mahallelerindeki bazı evler boşaltıldı." dedi.

"Can kaybı olmamasını ümit ediyoruz"

Yiğit, "Bu yangın kozalaklar fırlatıyor. Süratle etrafa yayıldı. Bir anda bakıyorsunuz, ilgisiz bir yerde yangın başlıyor. Yangının tam üstüne karadan girilemedi. Havadan yoğun şekilde müdahale devam ediyor. Manavgat merkezde de aynı şekilde yangınlar oldu.

Sıçraya sıçraya geldi adeta. Merkezdekiler önemli ölçüde kontrol altına alındı ama köylerde mücadelenin devam etmesi gerekiyor.

Bütün çevre illerden takviyeler geliyor. Alarmdayız. Can kaybı olmamasını ümit ediyoruz. Mahsur kalanlara da ulaşılabilirse inşallah onları da kurtaracağız" ifadelerini kullandı.

Müdahale sürüyor!

Antalya'da Akseki ilçesinde başlayıp rüzgarın etkisiyle büyüyerek Manavgat ilçesine sıçrayan orman yangınına müdahale ediliyor. Yangın nedeniyle Akseki'nin Kepezbeleni Mahallesi ile Manavgat ilçesine bağlı Karavca, Güzelyalı, Saraçlı, Çeltikçi ve Ulukapı Mahalleri'ndeki bazı evler boşaltıldı.Ekipler, yangını kontrol altına almak için müdahalesini sürdürüyor.

Şiddetli rüzgarın etkisiyle büyüyen yangın Manavgat ilçesi Oymapınar Barajı çevresine kadar geldi. Yangınlara havadan ve karadan müdahale sürüyor.

Bakan havadan inceleme yaptı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sabah saatlerinde helikopter ile bölgede inceleme yaptı.

Mahallelerde evler, ahırlar yandı. Vatandaşlar bir yandan evlerine ulaşan yangını bahçe hortumlarıyla söndürmeye çalışırken, bir yandan da hayvanlarını bölgeden uzaklaştırıyor.