İslam Memiş

İslam Memiş

Manipülasyonlar değil gerçekler fiyatlanacak

Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) sözlü yönlendirmesi, piyasaları manipüle etmesi altın ve gümüş gibi değerli metalleri baskı altında bırakmıştı. Artık manipülasyonlar değil, gerçekler fiyatlayacak.

 

Gerçekler görüldü, gemi su almaya başladı! Geride bıraktığımız haftada piyasalara düşen haber başlıklarını hatırlatalım. Yurt içi piyasalarda geçen hafta 8,29 liraya gerileyen dolar/TL kuru, Cuma gününü 8,45 lira seviyesinden tamamladı.

Yükselişlerde TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun söylem değişikliği etkili oldu. Kavcıoğlu’nun “Çekirdek enflasyonun olağanüstü koşullardan ötürü önem kazandığını” söylemesi, dolar/TL kurunun 8,53 liraya yükselmesine neden oldu. Neymiş? Düşüşü kalıcı olmayan dolar/TL kuru karşısında emtia fiyatlarının gram fiyatı da kalıcı olmuyormuş.

Bej Kitap “sorunlar çok” diyor!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), işgücü istatistiklerine göre işsizlik Temmuz’da yüzde 12’ye yükseldi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Kongre üyelerine gönderdiği mektupta borç limiti konusunda uyarılarda bulundu. Fed, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporu yayımladı. Bej Kitap’ta değerli metal emtialarla ilgili tedarik endişeleri, çip krizi, perakende satışların zayıflaması, delta varyantı süreci ve enflasyon gibi birçok konuya yer verilmiş. Sonuç mu? “Sorunlar çok” diyor. Japonya, artış trendini koruyan yeni tip korana virüs (Kovid-19) vakaları karşısında olağanüstü hali (OHAL) bu ay sonuna uzatacak. Türkiye’deki vaka sayıları 23 binin üzerinde ve artmaya devam ediyor.Çin’de enflasyon artmaya devam ediyor. Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), Temmuz’daki yüzde 9’luk seviyesini aşarak bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9.5 artış kaydetti.

Çin’de “Geçici Enflasyon” derse şaşmam.

Alıştık artık, herkesin enflasyonu geçiciymiş! Rusya’da enflasyon, Ağustos’ta yıllık bazda yüzde 6,7’ye yükselerek son beş yılın en yüksek seviyesine çıktı. Avrupa Merkez Bankası (ECB), faizlerde bir değişikliğe gitmedi. ECB, pandemi alım programını 1,85 trilyon euroda sabit tutarken, bu program dahilindeki alımların ılımlı yavaş bir patikada yapılacağı mesajını verdi.
Aralık ayında başlayacak bu alımlar, EUR/USD paritesini yukarı yönlü destekleyebilir. Boston ve Dallas Fed başkanları, geçen yılki sermaye piyasaları işlemlerinden dolayı ortaya çıkan etik endişeleri gidermek için 30 Eylül’e kadar bireysel hisse senedi varlıklarının tümünü satacaklarını duyurdu. Piyasaları neden manipüle ettikleri ortaya çıkıyor. Nakitleriyle altın ve gümüş alırsa ve bir yıl sonra ortaya çıkarsa ona da şaşırmam.

Balonlar tek tek patlıyor!


Dünyada diğer değerli metaller rekor üzerine rekor kırarken, enflasyon dünyada tüm hızıyla artmaya devam ederken, kovid-19 ve delta varyantı vaka sayılarında artış devam ederken altın ve gümüş fiyatlarının baskılanmasını normal görmemeliyiz. Hele ki gümüş fiyatlarının daha fazla gerilemesi, yeni zirvelerin ne kadar çabuk olacağına işaret ediyor. Kripto paralarda ise sert dalgalanmalar gördük. Bircoin, 52 binden 43 bine geriledikten sonra 45 bin seviyesinde dengelendi. 37-39 bin dolar seviyesine tekrar gerileyebilir. Çünkü kar satışları devam ediyor.

Bu haftaya dikkat!

Küresel piyasaların gözü bu hafta ABD enflasyon verisinde olacak. Yarın ABD’de açıklanacak olan Ağustos ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisinde sınırlı düşüş görebiliriz. Kovid-19 ve delta varyantının yayılması endişesi, enflasyon rakamlarında artışların devam etmesi, küresel büyüme endişeleri gibi konular geçen hafta Fed tarafından yayımlanan Bej Kitap Raporu’na yansıdığını gördük. Yani küresel ekonomileri olumsuz yönde etkileyen birçok konunun gündemde kalmaya devam ettiğini gözlemliyoruz. Ancak yarın açıklanacak enflasyon verisi sonrası piyasalarda her ne kadar oynaklığa neden olsa da kısa vadeli altın fiyatlarının geri çekilmesi, yatırımcısına alım fırsatı sunabilir.

Para piyasaları tepki gösterecek 

Bu hafta yurt dışında yoğun veri akışının olduğunu belirtmek isteriz. Yarın İngiltere’de İşsizlik, Çarşamba günü İngiltere’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Perşembe günü Euro Bölgesi’nde Dış Ticaret Dengesi, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christina Lagarde’nin konuşması, Cuma günü Euro Bölgesi’nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini takip edeceğiz.

Haftanın değerlendirmesi böyle. Bu haber akışlarında iyimser bir tablo görenler, açıkta kalmaya devam edebilir. Ama şunu asla unutmayın “Artık bu işin dönüşü yok, küresel ekonomilerdeki problemleri para piyasaları çok fena fiyatlayacak.”

Diğer Yazıları