3 yıldır gitmedikleri hastane kalmadı!.. Astım, zatürre derken bakın ne çıktı!

Hastaneye öksürük ve nefes darlığı şikayeti ile gelen Ayşe Ekinci’nin sağ akciğerinde kemik parçası bulundu.

Google Haberlere Abone ol

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde ikamet eden Ayşe Ekinci'de 3 yıl önce çorba içerken sağ akciğerine kaçan kemik parçası sebebiyle solunum sıkıntısı ve öksürük problemleri baş gösterdi. Ekinci, birçok hastaneye başvurmasına rağmen kemik parçası fark edilmedi.

Doktorlar tarafından astım ve zatürre teşhisi konulan hasta, 3 yıldır onlarca ilaç kullanmasına karşın iyileşemedi. Ekinci, 3 yılın sonunda Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri'ne başvurdu. Göğüs Hastalıkları Bölümünden Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Ekinci'nin sağ akciğerinde kemik parçasına rastlandı.

Prof. Dr. Şenyiğit tarafından gerçekleştirilen cerrahi operasyon sonrası akciğerinden kemik parçası çıkarılan Ekinci, sağlığına kavuştu.

Prof. Dr. Şenyiğit mkonuyla ilgili şunlar söyledi...

“Hastamız Mardin Mazıdağı ilçesinden bize başvuran hasta, yaklaşık 3 yıldır sürekli öksürüyor, balgam çıkarıyor, kan tükürüyor ve nefes darlığı çekiyor. Birçok defa doktora başvuruyor ve hastaya astım, bazı doktorlar ise zatürre teşhisi konuluyor. İsmini hatırlayamadığı miktarda ilaç kullanıyor, antibiyotik ve nefes açıcılar. Fakat hasta bir türlü düzelmeyince bizim hastanemize başvurdu. Hastanemizde bu şikayetler üzerine akciğer filmi çekildi, akciğer filminde herhangi bir şey yoktu, bu bizde biraz kuşku oluşturdu, acaba normal akciğer filminde görülmeyen herhangi bir şey mi var diye. Tomografi çektirdik, hastanın sağ alt ciğer kısmını tıkayan, kemik tansiyelinde bir lezyon gördük. Daha sonra hastayı fiberoptik bronkoskopiye aldık. Bronkoskopide cisim büyüktü ve forsepsle çıkarılamadı, bunun üzerine hasta ameliyathanede Doç. Dr. Fatih Meteroğlu tarafından operasyona alındı. Bronkoskopide sağ alt yolu tıkayan, bir buçuk santim ebatlarından bir kemik parçası çıkartıldı. Kemik parçası çıkartıldıktan hemen sonra hasta kendini rahat hissetmeye başladı"

Hasta Ayşe Ekinci’nin eşi Mehmet Ekinci ise 3 yıldır gitmedikleri hastane kalmadığını ve olumlu sonuç alamadıklarını ifade ederek şunları söyledi...

“Ankara’da 2 defa yatış yaptık, kimi zatürre dedi kimi astım diyerek hiçbir şey yok dedi. Birçok müdahalelerde bulundular fakat başarılı olmadı, 3 yıldır eşim ile sürüne sürüne Diyarbakır’a geldik, tedavimizi gördük ve problemi yakaladık. Doktorlarımızdan memnunuz, çok mutluyuz”