Sınıf geçme yönetmeliği değişiyor mu?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınıf geçme yönetmeliğinin gözden geçirildiğini belirterek, "Öğrencinin belirli derslerden yüksek not alıp, hiç öğrenmediği derslerden geçiyor. 6 zayıfı olan öğrenci bile geçiyorsa bunu problem olarak görmememiz bir problem" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: TV100.COM

Bir televizyon kanalında canlı yayına katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınıf geçme yönetmeliğini gözden geçirdiklerini söyledi. Selçuk'un açıklaması, "Sınıf geçme yönetmeliği değişecek mi?" sorularını da beraberinde getirdi.

Yeni eğitim modeli ile ilgili soruları yanıtlayan Bakan Selçuk, sınıf geçme yönetmeliği ile ilgili olarak şunları söyledi:

Temelde sınıf geçmek eğer çok kolay olursa, dört işlem bilmeden lise bitirilebilir. Böylelikle giderek ülkenin öğretimsel düzeyi düşmeye başlar. Üniversite sınavlarında da yapılan net sayıları azalır. Bir öğrenci belirli derslerden yüksek not alarak, hiç öğrenmediği derslerden geçiyorsa, diyelim ki 6 tane zayıfı var ve geçiyorsa, bunu problem olarak görmememiz bir problem. Çocukların derslerini belli bir düzeyde öğrenene kadar onlarla muhatap olması lazım. Yani ben ortalamamamı tutturdum ve dolayısıyla geçiyorum gibi bir kolaylığı bundan sonra çok fazla gündemde tutmamak istiyoruz. Bunun çalışmalarını yapıyoruz. Öğrenci sınıfta kafasını sıranın üstüne koysa ve ‘Ben zaten geçeceğim, öğretmenim sen işine bak’ derse. Biz öğretmenin sınıftaki gücünü, itibarını da dikkate almak zorundayız. Ayrıca öğrenci başta geçmeyi garantilediyse orada bir öğrenme atmosferi oluşmuyor.