Mustafa Cengiz: "Emlak Konut ile çözüme yakınız"

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Emlak Konut ile yaşanan problem ve Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevki ile ilgili açıklama yaptı. Cengiz, Emlak Konut ile çözüme yakın olduklarını söyledi.

Mustafa Cengiz: "Emlak Konut ile çözüme yakınız"

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Doğa Sigorta ile yapılan sponsorluk anlaşmasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Mustafa Cengiz, Emlak Konut ile yaşanan probleme açıklık getirerek çözüm arayışında olduklarını belirtti. Başkan Cengiz şunları söyledi:

"Bir şeyin sürdürülebilir olması çok hayati. Göreve geldiğimizden beri kalıcı bir sistem için çalışıyoruz. Bunun içindeki ana parçalardan biri Emlak Konut'la ilgili anlaşma. Bu anlaşmayı biz yapmadık. Medyada bazı mahfillerde taraftar psikozu ile yanlış söylemler görüyoruz. Galatasaray hiçbir zaman devlet ve milletin aleyhine maddi yapılanma içine girmemiştir. Aldıklarımızın bedelini ödedik. Devletimiz spor kulüplerine yardımcı olup elinden geleni yapıyor. Emlak Konut'ta teslim ile ilgili sorun var. Florya'dan şu anda çıkamıyoruz. Bunun nedeni biz değiliz. Nedeni, bize verilen arsanın işgal altında olması. Devletimiz işgalciyi çıkartmak durumunda. Galatasaray doğrudan taraf değil. Bizim her şeyimiz hazır. Binlerce tonluk dev gibi taş ocağı kurulmuş. Tedbir kararı aldık. Orayı işgal edemeyiz. Bu beklemenin bize, Emlak Konut'a ve Florya'yı alan müteahhite zararı oldu. Riva'da Düşler Vadisi projesi yürümekte. Müthiş konutlar yapılıyor, orada müthiş bir oluşum var. Problem Florya'ya taşıyamamak. Devletimiz ve biz görüşmelerimize sıkı şekilde devam ediyoruz. Bir noktaya geldik Emlak Konut'la sorunun çözümü için. O sorunu da bugün yarın halledeceğiz. Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve bakanlarımıza çok teşekkür ediyorum."

- "PFDK'ya neden sevk edildiğimi anlamadım"

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevki ile ilgili ise şunları söyledi:

"Florya'da Fatih hocamızın da katıldığı verimli bir toplantı yaptık. Haberi orada duydum. Neden sevk edildiğimi ben de merak ediyorum. Sevk gerekçesinde edep bölümü olmadığını gördüm. Camiaları suçlamamak gerekir. 'Bunların fıtratında var, kültüründe var', bunlar tehlikeli söylemler. Bir camiaya bunu söylerseniz, bu size gelir. Aynı yerde, aynı gemide mücadele ediyoruz. Birbirimize saygılı olmalıyız. Sevk gerekçemin bununla ilgili olmadığını gördüm.

Hukuk nosyonunda bir tartışma olduğunda bunu çözümü için masaya oturduğunuzda 'ilk ihlali kim yaptı' diye sorulur. Ben bunu söyledim. Galatasaray yönetimi olarak rakiplerimize durup dururken bir söylem ve eylemde bulunmayız. Onlar bize bulunursa camiamıza yakışan şekilde refleksi gösteririz. Benim söylediğim bu, yani öz savunma. Orada bir alegori, kinaye yapılıyor. Sağolsun hukuk kurulu nasıl bir yorum yaptıysa böyle bir karar vermiş. O zaman Roma Hukuku'nu, hukuka girişi disipline sevk etmek gerekir."

- "Derbi müthiş bir derbi, hepimiz onu bekliyoruz"

Fenerbahçe ile oynanacak derbi maça da değinen Cengiz, "Derbi müthiş bir derbi, hepimiz onu bekliyoruz. Hak edenin kazanacağız, dürüst ve adil, dış ve iç faktörlerin müdahale etmediği bir yarış istiyor ve diliyoruz. Hak edenin Galatasaray olmasını yürekten diliyorum. Bir dünya derbisine yakışır şekilde sahada mertçe, dürüstçe mücadele etmesini diliyorum. Hakem için hiçbir şey diyemem. Ne desem onu yönlendirdiğim, baskı altına aldığım anlamı çıkar. Cüneyt bey yurtdışında hepimizi gururla temsil etmektedir." değerlendirmesinde bulundu.