Orta vadeli program bugün açıklanıyor!

2024-2026 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel makro gösterge hedeflerinin belirleneceği Orta Vadeli Program (OVP) bugün belli olacak. Ekonomi yönetimi üç yıllık makro hedeflerini paylaşacak.

PEKİ OVP NEDİR?

5018 sayılı Kanunun 16’ncı maddesi uyarınca, çok yıllı bütçe hazırlık süreci Bakanlar Kurulunun en geç Eylül ayının ilk haftası sonuna kadar makro politikaları, ilkeleri, hedef ve gösterge niteliğindeki temel ekonomik büyüklükleri de kapsayacak şekilde Kalkınma Bakanlığınca hazırlanan orta vadeli programı kabul etmesiyle başlamaktadır.

Orta Vadeli Program, bütçe sürecini başlatarak stratejik amaçlar temelinde kamu politikaları ve uygulamalarını şekillendirecek ve kaynak tahsisini bu çerçevede yönlendirecektir. Orta Vadeli Program’ın önceliği enflasyon olacak. Sunumda enflasyona sık atıfta bulunmasını bekliyorum.

Enflasyon ile kesintisiz mücadele, işgücü piyasası reformları, fahiş fiyatlar, çalışanların korunması gibi konular da önem arz ediyor. Hafta sonu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve yardımcıları İstanbul’da son şeklini vermişti.

Toplantıya Ekonomi Koordinasyon Kurulu üyeleri de katılacak. Program, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Üç önemli dayanağı takip edeceğiz.

1- Para Politikası

2- Maliye Politikası

3- Yapısal Reform

Para politikasının kararlılığı ile beraber maliye ayağının sahada daha aktif olacağı bir dönem başlıyor. Sıfır tavizli, Avrupa standartları hedefli ve bunaltıcı bir sürece hazır olmak gerek!