Oruçluyken regl olunca ne yapmalı? Niyetliyken regl olunca oruç bozulur mu? Regl iken tutulmayan oruç ne olur, ne zaman, nasıl tutulur?

Oruç tutan kadınların en çok karşılaştığı durumların başında regl dönemleri oluyor. Oruçluyken regl görülmesi durumunda pek çok kadın orucunu bozmayıp, günün sonuna kadar tutmaya devam ediyor. Oruçluyken regl dönemine giren kadınların oruç ile ilgili ne yapması gerektiği konusunu Diyanet’in Din İşleri Yüksek Kurulu açıklık getirmişti. Peki, Oruçluyken regl olunca ne yapmalı? Niyetliyken regl olunca oruç bozulur mu? Regl iken tutulmayan oruç ne olur, ne zaman, nasıl tutulur?

Oruçluyken regl olunca ne yapmalı? Niyetliyken regl olunca oruç bozulur mu? Regl iken tutulmayan oruç ne olur, ne zaman, nasıl tutulur?

Kadınların özel günü olarak adlandırılan regl dönemlerinde oruç tutma durumları veya niyetli iken regl olmaları durumunda ne yapılması gerektiği sıklıkla merak ediliyor. Oruç günlerinde regl olan kadınlar oruçlarının bozulup bozulmadığını, bu durumla karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiğini sorguluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı oruçlu durumda regl görülmesi halinde ne yapılması gerektiği ile ilgili oruç ile ilgili sorularda daha önce yanıtlamıştı. İşte Diyanet’in fetvası

ORUÇ TUTARKEN REGL OLUNURSA ORUÇ BOZULUR MU?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Din İşleri Yüksek Kurulu’nun oruç ile ilgili sorularda regl ile ilgili verdikleri cevap şu şekilde:

“Özel günlerindeki bir kadının namaz kılması ve oruç tutması haramdır. Bu durumdaki kadının namazı ve orucu sahih olmaz. Fakihler bu konuda görüş birliği içindedirler. Âdet süresince terk edilen namazların kazâ edilmeyeceği, oruçların ise temizlendikten sonra tutulacağı hususlarında da bütün mezheplerin görüş birliği vardır.

Söz konusu icmânın dayanağı Hz. Peygamberin (s.a.s.) hadisleri ve sahabe uygulamasıdır. Nitekim Hz. Âişe bu konuda kendisine sorulan bir soru üzerine; Resûlullah döneminde âdet gördüklerinde tutmadıkları oruçları kaza etmekle emrolunduklarını, kılmadıkları namazları ise kaza etmekle yükümlü tutulmadıklarını söylemiştir.

ORUCA NİYETLENEN BİR KADIN GÜN İÇİNDE ÂDET GÖRMEYE BAŞLARSA NE YAPMALIDIR?

Kadınlar ay hâli (hayız) ve lohusalık (nifas) denilen özel hâllerinde namaz kılmazlar, oruç tutmazlar. Daha sonra tutamadıkları oruçlarını kaza ederler.

Oruca niyetlenen bir kadın, gün içerisinde âdet görmeye başlarsa orucunu bozar, temizlenince bu günün orucunu da kaza eder. İftar vaktine kadar oruçlu gibi davranması doğru değildir. Ancak Ramazanın hassasiyetine riayet ederek başkalarının yanında yiyip içmemesi uygun olur.