Para piyasaları için önemli bir hafta!

Bu hafta para piyasaları için önemli bir haftaya başlıyoruz.
Ancak Ramazan Bayramı dolayısıyla resmi tatilde olacağız.
Çarşamba günü ABD enflasyon verisi
Perşembe günü Euro bölgesi faiz kararı var
Tatil öncesi takip edeceğim bant aralıkları şöyle:

Bist100 endeksi;
9.618 puan seviyesinden kapanış yapmıştı. Pozitif görünüm devam ediyor. Bu ay 10 bin puan seviyesi sürpriz olmaz. Düşüşler kısa vadede alım fırsatı olarak görünüyor. Mevcutu korumak, alım için düşüşleri beklemek gerek.
9 bin 400-9 bin 800 puan aralığını takip edeceğim.

Bitcoin (BTC);
65-70 bin dolar aralığında dalgalanmaya devam eder. 70 bin dolar üzerindeyiz ancak tekrar 65 bin dolar seviyesine hazırlıklı olmak gerek. Orta ve uzun vadede pozitif beklentimi sürdürüyorum.

Ons altın (xau/usd);
2.330 dolar seviyesinden kapanış gerçekleştirmişti. Uzak durulması 100 dolarlık satış beklediğim konusunda uyarılarım olmuştu. Aynı beklentim geçerli. 2 bin 250-2 bin 350 dolar aralığını takip edeceğim. Direnç seviyesine yakın olduğumuzdan düşüş için hazırlıklı olmak gerek.

Gram altın;
Serbest piyasalarda 2 bin 457 lira seviyesinden kapanış yapmıştı. Gram altın yatırımcısının onsu takip etmesi gerektiğini, 2 bin 400 lira seviyesinin altına sarkmaları beklemesi gerektiği konusunda uyarılarım olmuştu. Aynı beklentim geçerli. Ons tarafında düşüşleri bekleyip 2 bin 250 dolar karşısındaki gram kaça tekabül ediyorsa oradan almak gerekli. Elimde TL olsaydı dolar alıp pariteyle gramı daha ucuza getirebilirdim.

Ons gümüş (xag/usd);
27,48 dolar seviyesinden kapanış yapmıştı. 28 direncinden sonra satışlara hazır olmak gerek. 25,80 dolar destek seviyesini takip edeceğim. Hedefim 32 dolar olduğundan alım için fırsat kolladığım bir yer olarak göreceğim. Gram gümüş almak isteyen ons gümüş 25,80 dolar karşısında kaça rekabül ediyorsa orayı bekleyebilir.

Bu hafta başı dolar karşısındaki varlıkları ucuza almak için doları tercih edeceğim.
TL ile açıkta beklememek, dolar ile beklemek risk açısından daha iyi.

İyi haftalar dilerim…