Sağanak vurdu! Plakalar sulara karıştı

Antalya’da ‘sarı alarm’ın etkileri görülmeye devam ediyor. Kentte sağanak yağış sonrası yolda kalan araç sahipleri plakalarının peşine düştü. Su basan ev ve iş yerlerinin ise tahliye çalışmaları devam ediyor.

Google Haberlere Abone ol

Antalya’da şiddetli yağışın ardından otomobil, toplu taşıma aracı ve minibüsler, biriken su nedeniyle mahsur kaldı. Yolda kalan araçların plakaları da düşerek yağmur sularına karıştı. Gürsu Mahallesi 353 Sokak üzerinde düşen plakalar vatandaşlar tarafından toplanarak park içinde bir araya getirildi. Vatandaşlar, onlarca plaka arasından kendi plakasını tek tek kontrol ederek, bulmaya çalıştı. Kızının dün gece aracının plakasını düşürdüğünü belirten Hüseyin Akyaka, "Sabahın 5'inden bu yana plaka arıyorum. İnternetten düşen plakaları gördüm. Cadde cadde geziyorum. Karakola gittim. Onlar da buralara bakmamı söyledi" dedi.

Dün öğle saatlerinde başlayan ve aralıklı devam eden sağanak nedeniyle kent merkezinde çok sayıda ev ve iş yeri su altında kaldı. Vatandaşlar ve iş yeri sahipleri, bir yandan suyu tahliye ederken, diğer yandan eşya ve malzemelerini kurtarmak için seferber oldu.

Araçlar göle dönen yollarda ilerlemekte güçlük çekti. Araçlar, çekiciler tarafından bulundukları yerden çekildi. Bir otobüsün zemini ise yaklaşık 30 santim yüksekliğinde suyla doldu. Sağanak, kent merkezinin yanı sıra batı ilçelerinde de etkili oldu. Kent merkezine son 24 saat içerisinde metrekareye 157,5 kilogram yağmur düştü. Döşemealtı Nebiler Orman Sahası'na 90,8, Demre Çağman Köyü mevkiine 82,8, Kumluca'ya 74,7, Belek Turizm Bölgesi'ne 66,9, Finike ve Manavgat'a 62, Serik'e ise 57,6 kilogram yağış düştü.

Batı ilçelerini vurdu

Kumluca ilçesi Karşıyaka Mahallesi'nde aşırı yağış ve fırtınayla birlikte hortum oluştu. Hortum seraları çökertirken çok sayıda seranın da plastik örtüsünü yırttı. Sarıcasu Mahallesi Zahmakıranlar mevkisinde yağış nedeniyle oluşan su baskınları seralara zarar verdi. Meyve ağaçlarında bulunan limon ve portakallar ise yağış ve hortum nedeniyle döküldü. Demre'de ise sanayi sitesindeki 105 iş yeri su altında kaldı.