'Sahte altın'a dikkat! Uzmanı uyardı! Bir bakışta gerçeğinden ayırt etmek zor!

Takı olarak kullanılmanın yanı sıra önemli bir yatırım aracı olan altın fiyatlarında yaşanan hareketlilik ile birlikte 'sahte altın'lar piyasada dolaşmaya başladı. Vatandaşlar bir bakışta sahtesini gerçeğinden ayırt etme de zorluk yaşarken, uzmanlar altın alacak kişilere önemli tavsiyelerde bulundu.

İzmir Yeni Foça‘da kuyumcu esnafı olan İbrahim Betus, vatandaşlar altın alırken nelere dikkat etmeli, sahte altın nasıl anlaşılır sorularına açıklık getirdi. Betus, “Toplumumuzun merak ettiği konularda biri de gerçek altın ile sahte altın nasıl anlaşır? Vatandaşlar altın alırken bazı önemli noktalara dikkat etmelidir. Altının içinde ayarı, patenti ve TSE Belgesi olmalıdır. Güvendiğiniz kuyumculardan alışveriş yapmaya ve fatura talep etmeye dikkat edilmeli” dedi

Kuyumcular sahte altın ile gerçek altını nasıl ayırt ederler

Kuyumcuların tecrübeli olmasının yanı sıra bir takım altın testi yöntemleri olduğunu ifade eden İbrahim Betus, “Mıknatıs yönetimi, mihenk taşına sürtme ve ayar suyu testi ile altın kesme testleri kuyumcular tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Mıknatıs gerçek altını çekmez ancak içinde başka materyaller varsa çeker, mihenk taşına sürtme yönteminde altın taş üzerinde sarı rengini bırakır ve ayar suyu ile temizlenmeye çalışıldığında sarı renk kaybolmaz. Kesme yönteminde ise altın kesilerek tekrar ayar suyu ile test edilerek kaplama olup olmadığı veya içerisinde herhangi bir başka materyal olup olmadığı anlaşılır “ diye konuştu.

'Sahte altın'a dikkat! Uzmanı uyardı! Bir bakışta gerçeğinden ayırt etmek zor! - Resim : 1

'Sahte altın'a dikkat! Uzmanı uyardı! Bir bakışta gerçeğinden ayırt etmek zor! - Resim : 2