Kadınları damgalayan sapkın kölenin kurduğu Nxivm şirketinin kan donduran hikayesi

Bir kişisel gelişim pazarlama şirketi olarak Keith Raniere tarafından kurulan Nxivm şirketinin kan donduran hikayesi! Onlarca kadının seks kölesi olarak kullanıldığı ve aralarında Allison Mack Kristin Kreuk gibi ünlü isimlerin de yer aldığı sapkın tarikat hakkında merak edilenler...

Herkesin dilindeki sapkınlık! Seks tarikatı Nxivm

Öncelikle Nxivm topluluğunun kim olduğundan bahsetmek gerekiyor. Her şey 1998 yılında başladı. O tarihte Nxivm ABD'nin New York eyaletinin Albany şehrinde bir kişisel gelişim pazarlama şirketi olarak kuruldu.Nxivm o yıl, kişisel gelişim seminerleri adı altında hizmet veren bir kuruluştu. Kurucuları arasında kişisel gelişim gurusu olduğunu iddia eden Keith Raniere ile eski bir psikiyatri hemşiresi ve danışman olan Nancy Salzman vardı. 

Nxivm'un kendini "insan olmanın anlamına dair önemli soruları yanıtlamayı ve insanları güçlendirmeyi amaçlayan, insanî prensipleri rehber edinmiş bir topluluk" olarak tanımlıyordu. 

İnsan potansiyelini geliştirmeye 7500 dolar

Şirketin 20 yıllık faaliyet süreci boyunca düzenlediği seminerlere 16 binden fazla kişi katıldı. Bunların çoğunluğu Üst Düzey Başarı Programları (kısaca ESP'ler) kapsamında "insan potansiyelini gerçekleştirmek" amacıyla tasarlanmış atölye çalışmalarına katılıyordu. ESP'lerin ücreti kişi başı 7500 doları buluyordu.

 Rainere, kendi internet sitesinde "Nxivm'un kavramsal kurucusu", verimli bir mucit ve yazar olarak tanımlanıyor. Salzman ise internet sitesinde "sağlık hizmetleri, insan potansiyeli ve insanın güçlendirilmesi alanlarında 30 yıllık kapsamlı araştırmaları ve çalışmaları" ile övünürken "inanılmaz bir bilgi, bilgelik ve deneyim zenginliğine" sahip olduğunu ifade ediyor.

 Keith Raniere

 

Nxivm ne demek?

Şirketin adının anlamı tam olarak bilinmiyor fakat  "Neksiyum" olarak okununan bu kelime "nexum"dan geliyor. Nexum, Roma İmparatorluğunda uygulanan bir tür borç sözleşmesiydi. Nexum'lar kapsamında borç alan kişiler ödeme teminatı olarak kendi bedenlerini ipotek ediyordu. Eğer ödeme sağlanamazsa, borcu alan verenin kölesi haline geliyordu. Bu bağlantı bir teoriden öteye geçemedi ancak gerçeklik payı varsa Raniere'in daha kuruluş aşamasında nasıl niyetlere sahip olduğunu anlamak açısından önemli bir ihtimal olarak değerlendirildi.

İlk saadet zinciri değil

2000'lerin başında Nxivm'la ilgili ABD basınında çıkan haberlerde, saadet zinciri olarak anılmaya başlanan şirketin aslında ilk saadet zinciri olmadığı ortaya çıktı. Forbes'un 2003 tarihli New York Savcısı bir haberinde Raniere'in Nxivm'u kurmadan önce yılda 33 milyon Dolar getiren bir başka saadet zincirini yönettiği öne sürüldü.

 Consumers' Buyline adı verilen bu girişim de çok aşamalı bir pazarlama şirketi olarak çalışıyordu. Bünyesinde 250 bin kişi bulunan Consumers' Buyline'ın iddiası çeşitli ürün ve hizmetleri önemli indirimlerle satın alabilme imkânını sağlamasıydı.

1993 yılında Consumers' Buyline'ı bir saadet zinciri olmakla suçlayan bir iddianameyi mahkemeye sundu. Raniere bu suçlamaları reddetti ve 40.000 dolarlık bir anlaşma sonucu dava kapandı.

 

Forbes'da 2003'te yayımlanan "Cult of Personality" (Kişilik Tarikatı) isimli makale, Nxivm'un saadet zinciri özellikleri gösterip göstermediğini soruşturuyordu.

Kendisi de geçmişte Nxivm'un eğitimlerine katılmış olan Seagram'in müteveffa CEO'su Edgar Bronfman Sr., dergiye yaptığı açıklamada "Bence bu bir tarikat" dedi. Vanity Fair, bu sözlerin Raniere, Salzman ve Bronfman'ın kızı Sara'yı oldukça üzdüğünü yazdı.

Her şey New York Times'ın haberiyle ortaya çıktı

Aylardır ABD kamuoyunda tartışılagelen Nxivm topluluğunun aslında dışarıdan görüldüğü gibi masum olmadığı yakın zamanda anlaşıldı. New York Times'da 2017'de yayımlanan bir haber bu masum görünüşlü organizasyonun gerçek yüzünün kısa sürede ortaya dökülmesini sağladı. Haberde kadınların özel bir törenle damgalanarak seks kölesi olarak kullanıldığı ve Nxvium'un kadın üyelerinin kurucu Keith Raniere tarafından şantaj ve korkutma yoluyla seks köleleri olarak kullanıldığı ön sürülüyordu. İddiaların kaynağı eski bir Nxium üyesi olan Sarah Edmondson'dı. Edmondson grupta geçirdiği dönemde yaşadıklarını teker teker anlattı.

Nancy Salzman

 

Habere göre, Edmondson, Nxivm'un içindeki gizli örgüte Nancy Salzman'ın kızı Lauren Salzman aracılığıyla 2000'lerin ortalarında dahil oldu. Gruba dahil olmadan önce kendisi için yıkıcı olabilecek bazı bilgileri Nxivm liderleriyle paylaşmak zorunda kaldı. Onlar da bu bilgileri teminat olarak sakladı.

Kadınların vücudunda 'K' 'R' harfleri vardı

Edmondson, New York Times'a vücudundaki yara izlerini de gösterdi ve Keith Raniere anlamında K ve R harflerine benzeyen izlerin gruptaki tüm kadınların vücutlarında bulunduğunu söyledi.

Türkiye'de de yayınlanan Dynasty (Hanedan) dizisinin oyuncularından Catherine Oxenberg de New York Times'a, kızı India'nın çeşitli ritüellerle bu gruba katıldığını açıkladı.

ABD yargısı olaya el attı

New York Times'ın ifşaları Adalet Bakanlığı'nın bir soruşturma başlatmasına yol açtı. İlk haberden iki ay sonra Bakanlık'tan yapılan açıklamada Nxivm'un faaliyetleriyle ilgili inceleme yapıldığı duyuruldu. 26 Mart 2018'de Raniere, Meksika'nın tatil kasabası Puerto Vallarta'da yakalanarak Teksas'a götürüldü. Yetkililerin yaptığı açıklamada Raniere'in New York Times'ın haberinin yayımlanmasından sonra Meksika'ya kaçtığını bildirildi.

 FBI'ın davadan sorumlu direktör yardımcısı William Sweeney, Raniere'in gözaltına alındığını açıkladığı basın toplantısında, "Raniere seks kölesi olarak gördüğü kadınları aşağılama ve manipüle etme girişimlerinde gücünü iğrenç bir biçimde kötüye kullanmıştır" diye konuştu. Raniere hakkında hazırlanan iddianamede seks ticareti yapmak, seks ticareti yapmak için komplo kurmak ve angarya için komplo kurmak suçlamaları yer aldı.

50'den fazla seks kölesi

İddianame metninde Raniere'in "gizli bir kadınlar topluluğu oluşturduğu, bu gruptaki kadınlarla ilişkiye girdiği, kadınların vücutlarını adının baş harfleriyle damgaladığı, kadınları fazlasıyla kişisel bilgilerini yayınlamak ve mallarına el koymakla tehdit ederek zorladığı" detayları yer aldı.

 Bir müştekinin ifadesine de yer verilen iddianamede Raniere'in takipçilerine, "Erkeklerin birden fazla seks partneri olması gerekir, kadınlar ise tekeşli olmalıdır" dediği belirtildi. O dönemde NBC News'ün yayımladığı bir haberde de Raniere'in 50'den fazla seks kölesi olduğu ifade edildi.

Türkiye'de tanınan oyuncular da var

Türkiye'de de yayınlanan Smallville dizisinde yer alan tanınan oyuncu Kristin Kreuk, Nxivm'in bir üyesi olduğu yönündeki haberlere açıklık getirmek için Elle dergisine bir röportaj verdi. Nxivm'un kişisel gelişim kurslarına katıldığını doğrulayan Kreuk, DOS grubu ile ise herhangi bir bağı olmadığını belirtti.

Smallville dizisine ait bu tanıtım görselinde Kristin Kreuk en solda

Kreuk geçen yıl yaptığı açıklamada da, "Utangaçlığımı yenmek için Nxium'un yoğunlaştırılmış ESP'lerine katıldım. Kişisel gelişim amaçlı olduğunu düşündüğüm bu eğitimler işe yarıyordu bu yüzden programa devam ettim" ifadelerini kullandı ve ekledi: "İç halkanın bir parçası olduğum ya da seks kölesi kadınlardan biri olduğum yönündeki suçlamalar kesinlikle yanlıştır."

Kreuk, kursları aldığında 23 yaşında olduğunu da belirtti. Bir başka deyişle Kreuk eğitimlere katıldığında 2006 yılıydı.

Smallville dizisinin Chloe Sullivan'ı da gözaltına alındı

Haber üzerine başlatılan federal soruşturma kapsamında aralarında Raniere ve 20 Nisan 2018'de bir başka Smallville oyuncusu, Allison Mack seks ticareti yapmak, seks ticareti yapmak için komplo kurmak ve angarya için komplo kurmak suçlamalarıyla gözaltına alındı.  Sanıkların birçoğu ifadelerinde New York Times haberindeki iddiaları doğrulayan itiraflarda bulundu.

Allison Mack

 

Mack ünlülere dm'den yazıyordu

O zaman yayınlanan bir CNN haberine göre, Mack iki kadının suçlamaları üzerine yetkililerin radarına girdi. Kadınlar Mack'in kendilerini Raniere'le cinsel ilişkiye girmeye zorladığını söylüyordu.

Savcılık Mack'in kadınların iş birliği karşılığında ekonomik kazanç elde ettiğini öne sürdü. Kadınlar kendilerine Raniere'le beraber olmaları için şantaj yapıldığını da iddia etti.

 Emma Watson, Kelly Clarkson...

Aynı dönemde Insider, Mack'in Twitter üzerinden bazı tanınmış feministlere gönderdiği şifreli mesajları ifşa etti. Mack, mesajlarında bu kişileri "kadınları içten dışa güçlendirmeye odaklanan bir oluşuma" davet ediyordu. Mack'in mesaj yolladığı kadınlar arasında oyuncu Emma Watson, ebeveynlik uzmanı Stefanie Wilder-Taylor ve şarkıcı Kelly Clarkson gibi isimler bulunuyordu. Kısa süre içinde mahkemeye çıkarılan Mack suçlamaları reddetti ve 5 milyon dolarlık kefaletle serbest bırakıldı.

Sağda oyuncu Emma Watson

 

Leğen kemiklerine dağlama yoluyla işaret

Allison Mack, 30 Mayıs 2018'de New York Times Magazine'e yaptığı açıklamada, seks tarikatının üyelerini damgalamanın kendi fikri olduğunu açıkladı. Dövmelerin yeterince güçlü bir iz bırakmadığını belirten Mack, "'Ne dövmesi ya?' dedim. İnsanlar sarhoş olup oralarına buralarına dövmeler yaptırıyorlar. Benim de iki dövmem var ve hiçbir anlam ifade etmiyorlar" diye konuştu.

Derginin haberinde yüz binlerce Nxivm üyesinin KR damgasıyla damgalandığı belirtildi. Dahası habere göre Mack de bir zamanlar Raniere'in kölelerinden biriydi. Mack gruba yeni bir köle edindiğinde sadece Ranier tarafından değil Mack tarafından da damgalanıyordu çünkü kadınların leğen kemiklerinin üzerine dağlama yoluyla işlenen sembol farklı açılardan bakıldığında A ve M harflerine de benziyordu.

Raniere'in yerini Bronfman aldı

21 Nisan 2018'de New York Post'ta yayımlanan bir başka haber Nxivm'u operasyonlarını Albany'den Brooklyn'e taşıdığını bildirdi. Haberde Raniere'in yargı sürecinde Seagram'in multimilyoner varisi ve kıdemli Nxivm üyesi Clare Bronfman'ın yönetimi üstlendiği bilgisi de yer aldı. Gazeteye konuşan bir kaynak Raniere ve Mack'in yargılanmasıyla grubun "kriz moduna" geçtiğini söyledi.

Clare Bronfman

 

4 Mayıs 2018'de hâkim karşısına çıkan Raniere tüm suçlamaları reddetti. Duruşmanın ardından NBC News'e konuşan avukatları, Nxivm içinde "her şeyin rızaya dayalı" olduğunu söyledi.

Avukatlardan Marc Agnifilo, "Kendilerini damgalayan birçok bilinen erkek grubu var. Bir grup kadın bunu yaptığında hemen kurban oluyorlar" diye konuştu. Raniere'in tutuklu yargılanmasına karar verildi.

Raniere'e 120 yıl hapis cezası

Bu gelişmelerin ardından Nxivm faaliyetlerine son verirken, Raniere seks ticareti suçlamasıyla hüküm giydi ve 120 yıl hapis cezasına mahkûm edildi. 8 Eylül Çarşamba günü de Raniere'in Nxivm'daki kurucu ortağı ve grubun yöneticisi Nancy Salzman, 42 ay hapis cezasına mahkûm edildi. 

Raniere'in mahkeme ressamı Elizabeth Williams tarafından çizilmiş resmi

 

Karardan birkaç gün önce NBC News'e bir röportaj veren Raniere, "Evet, ben masumum" dedi ve şöyle devam etti: "Buna rağmen, bu çok ama çok insanın canını yakan korkunç bir trajedi. Ben yaşananların temel itici gücünün baskı olduğunu düşünüyorum ama gerçekte ifade etmekte zorlandığım başka bir mesele var. Burada korkunç bir adaletsizlik var. Benim şeytan olduğumu düşünün ya da düşünmeyin, adalet sürecinin incelenmesi gerekiyor."

Raniere 'öncü' Salzman 'mükemmel' olarak tanınıyordu

Nxivm'un faaliyetleri yerel medyanın da ilgisini çekiyordu. Örneğin New York'un kuzeyinde Albany çevresinde yayımlanan The Times Union isimli yerel gazete, 2012'de Nxivm'un amaçlarını sorgulayan bir haber yaptı. Haberde, "Bazı uzmanlar bu sıra dışı eğitim işinin arkasındaki guru olan Keith Raniere'in gerçekte bir tarikat lideri olduğunu söylüyor" ifadeleri kullanıldı.

 Habere göre Raniere grup içinde "Vanguard" (öncü) olarak anılıyor, takipçiler Salzman'dan da "Perfect" (mükemmel) olarak bahsediyordu.

Raniere'in her türlü ihtiyacını karşılayan kadınlar vardı

The Times Union ayrıca Nxivm'un içinde birbirine sıkı sıkıya bağlı kadınlardan oluşan bir grup olduğunu, bu kadınların Raniere'in "bakımıyla ilgilendiğini, faturalarını ödediğini ve cinsel ihtiyaçlarını tatmin ettiğini" de yazdı.

Tarikat İzcisi olarak tanınan uzman Rick Ross gazeteye, "Nxivm, lider Keith Raniere'in etrafını yakından sarma babında bugüne kadar gördüğüm en uçtaki gruplardan biri" diye konuştu.

Zengin ve nüfuzlu kişiler de destek verdi

Forbes'un 2003 yılında yayımladığı Nxivm'la ilgili bir dosyada iş insanı Sheila Johnson, Meksika eski Devlet Başkanı Vicente Fox'un kızı gibi isimler grubun üyeleri arasında sayılıyordu. Vanity Fair'in bir haberine göre ise, içki üreticisi Seagram'in varisleri Clare ve Sara Bronfman, Nxivm'a yatırım yapacağım diye 100 milyon dolardan fazla para batırdı.

İş insanı Sheila Johnson

 

Her çemberin içinde bir 'efendi' vardı

Yolu Nxivm'dan geçmiş birçok kadın New York Times'a Nxivm'un iç yapısının birbirinden ayrı çemberlerden oluştuğunu anlattı. Bu çemberlerin her birinin bir "efendi"si vardı ve bu efendilerin her biri bir grup seks kölesine hükmediyordu.

İtaat eden kadın eşlikçileri yöneten efendi

New York Times 30 Mayıs 2018'de Nxivm'u bir daha gündemine aldı. Bu haberde bahsi geçen bu organizasyonun adının "Dominus Obsequious Sororium" olduğu ortaya çıktı. Söz konusu Latince ifade "itaat eden kadın eşlikçileri yöneten efendi" anlamına geliyordu. Gruba kısaca DOS adı veriliyordu.

 2018'de faaliyetlerine son verdi

12 Haziran 2018 tarihinde Nxivm, internet sitesi üzerinden bir açıklama yaparak tüm faaliyetlerine son verdiğini duyurdu. Açıklama şöyleydi:

"Tüm NXIVM/ESP kayıtlarını, müfredatını ve etkinliklerini ikinci bir bilgilendirmeye kadar askıya aldığımızı derin bir üzüntüyle bildiriyoruz. Yaklaşan etkinliklere/programlara kaydolmuş kişilere bilgi vermek için temasta olacağız.

Nxivm, Seduced belgeseline de konu oldu. Fotoğraftaki anne Catherine Oxenberg ve kızı belgeselde konuşmacı olarak yer aldı

 

Faaliyetlerimizin kesintisi nedeniyle hayal kırıklığına uğramış olmakla birlikte bunun şirketimizin şu an karşı karşıya olduğu sıra dışı koşullar nedeniyle gerekli olduğuna inanıyoruz. Çalışmalarımızın değerine ve inanmaya devam ediyor, bu suçlamalar çözüldüğünde girişimlerimize yenide başlamayı dört gözle bekliyoruz."

4 kişi daha göz altına alındı

24 Temmuz 2018'de dört kişi daha gözaltına alındı. Bunlar Clare Bronfman, Nancy Salzman, Lauren Salzman ve Kathy Russell'dı. Kadınlar Nxivm kapsamında haraç toplamak için komplo kurmakla suçlanıyordu. Savcılığı iddianamesinde dört kadının da Raniere'e seks partneri olacak kadınları gruba kazandırdığı belirtildi.

Kathy Russell

Daily Beast'in yayımladığı iddianamede kadınlar "taciz, zorlama, düşmanları ve grubu eleştiren kişileri korkutmak ve bu kişilere saldırmak için yargıyı kötüye kullanma" ile suçlanıyordu. İddianamede ayrıca kimlik hırsızlığı, ekonomik çıkar için yabancılara yataklık, zorla para sızdırma, angarya, seks ticareti, kara para aklama, para transferi sahtekarlığı ve adaletin tecellisine engel olma gibi suçlamalar sıralanıyordu.

Bronfman, "girişimin bir üyesi ve Nxivm'un üst düzey bir üyesi" olarak nitelendiriliyor, milyarderin 2009-2018 arasında kurumun yönetim kurulunda görev yaptığı belirtiliyordu.

Pişmanlık açıklamaları...

13 Mart 2019'da hâkim karşısına çıkan Nancy Salzman, haraç toplama komplosu suçlamasını kabul etti. Nxivm'u eleştirenlerin e-postalarını hack'lediğini itiraf eden Salzman, grup içindeki görevi gereği kadınların denetimini üstlendiğini de söyledi. Nxivm'un sırlarını sızdırdığından şüphelenilen kişilerin kullanıcı adlarını ve şifrelerini ele geçirdiğini ifade eden Salzman, "Şunu bilmenizi istiyorum: Suçumu kabul ediyorum çünkü gerçekten de suçluyum. Yaptığım şeylerin bazılarının sadece yanlış değil, aynı zamanda suç da olduğunu kabul ediyorum" diye konuştu.

Çocuk pornosundan da suçlu bulundu

Salzman'ın suçunu kabul etmesinden birkaç saat sonra federal savcılar Raniere hakkındaki suçlamalara çocuk pornosunu da ekledi.

Reuters'ın ulaştığı ek iddianamede Raniere'in bir çocuğu cinsel ilişkiye zorladığı, bu anları görüntülediği ve 2005-2018 yılları arasında çocuk pornosu bulundurduğu detayları yer aldı. Brooklyn'de gerçekleştirilen duruşmada, savcılık Raniere'in daha sonra seks köleleri arasına katılan 15 yaşında bir kız çocuğuyla cinsel ilişkiye girdiğini öne sürdü.

2 yıl boyunca bir kadını kişisel kölesi yaptı

27 Mart 2019'da bu kez Clare Bronfman mahkemeye çıktı. Yargıcın Bronfman'ın Michael Avenatti tarafından temsil edilip edilmediğini sormasıyla başlayan bir tartışma sonucu Bronfman baygınlık geçirdi. Zira bu duruşmadan birkaç gün önce Avenatti, Nike'dan 20 milyon dolar sızdırmakla suçlanmıştı.

 Nancy Salzman'ın kızı Lauren da 2 Nisan 2019'da yargıç karşısına çıkarıldı. 42 yaşındaki Lauren Salzman da haraç ve haraç komplosu suçlamalarını kabul etti. Salzman ayrıca bir kişiyi evinde iki yıl boyunca kilit altında tutup kişisel kölesi olarak kullandığını da itiraf etti.

Salzman, "Bilinçli ve niyetli bir biçimde kim olduğunu bildiğim Jane Doe 4 isimli kadını evimin bir odasında tuttum" derken, DOS grubunun bir üyesi olduğunu da doğruladı.

Mack de geri adım attı

İlk ifadesinde masum olduğunu söyleyen Allison Mack, 8 Nisan 2019'daki duruşmasında ifadesini değiştirip haraç komplosu ve haraç suçlamalarını kabul etti. Mack, "Daha iyi bir insan olabileceğimi biliyorum ve olacağım" diye konuştu.

Clare Bronfman da 19 Nisan 2019'daki duruşmasında ABD'ye sahte çalışma vizesiyle girmiş yabancı bir kadına yataklık etmek ve kadını hem kendi işleri hem de Nxivm'un işleri için kullanma suçlamasını kabul etti. Reuters'ın aktardığına göre Bronfman ayrıca Raniere'in ölü bir kadının kredi kartını kullanmasına da yardım etti.

 Bronfman, savcılıkla olan anlaşması kapsamında 6 milyon dolarından feragat etti. Bronfman ayrıca 27 ay ve altındaki sürelerde verilecek herhangi bir hapis cezasını temyize götürmemeyi kabul etti. Bronfman mahkemede, "Dünya için iyi bir şey yapmak ve insanlara yardım etmek istedim. Ama hatalar yaptım" diye konuştu.

Nxivm'un muhasebecisi olarak görev yapan Kathy Russell da bir vize sahteciliği suçlamasını kabul etti. Russell'a 6 ila 12 ay hapis cezası verilmesi bekleniyor.

Raniere'in avukatları Mark Agnifilo (sağdaki) ve Paul DerOhannesian, II (ortadaki)

 

Raniere 'masumum, her şey rızaya dayalı ' dedi

Rainere'in davası 7 Mayıs 2019 günü Brooklyn Federal Bölge Mahkemesi'nde başladı. Haraç, para sızdırma, çocuğun cinsel sömürü, çocuk pornosu bulundurma gibi nice suçla yargılanan Rainere'le ilgili olarak Savcı Tanya Hajjar, açılış konuşmasında "suç patronu" ve "genç kadınları avlayan bir avcı" ifadelerini kullandı. The Times Union'ın haberine göre Hajjar, Rainere'in takipçilerinin direncini kırmak için utandırma ve aşağılama tekniklerine başvurduğunu söyledi.

Yargıç duruşmalar başlamadan önce savcıların Rainere'e ait bir bilgisayarda bulunan çocuk pornosu görsellerini (15 yaşında olan bir kız çocuğunun iki fotoğrafı) mahkemeye sunabileceğine karar verdi.

 Rainere'in duruşması sırasında "kölelerinin" birçoğu ifade verdi. Raniere suçlamaları reddederken avukatı kadınlarla kurulan ilişkileri "rızaya dayalı" olarak nitelendirdi.

19 Haziran 2019 günü Raniere tüm seks ticareti ve angarya suçlamalarından suçlu bulundu. Avukatı Marc Agnifilo, Associated Press'e yaptığı açıklamada müvekkilinin temyize gitmeyi planladığını belirterek, "Keith masum olduğunda ısrarcı. Bugün onun için çok üzücü bir gün. Bence sonuca şaşırmadı ama herhangi bir yanlış yapmak istemediğinin altını çiziyor" diye konuştu.

Saadet Zinciri davası da açıldı

Ancak davalar bununla bitmedi. 28 Ocak 2020'de bu ke 80'den fazla kişi Nxium'a bir saadet zinciri işlettikleri gerekçesiyle dava açtı. Raniere ve 14 üst düzey Nxium yöneticisinin adının geçtiği iddianamede, grubun liderleri "seks ticareti, borç köleliği, angarya ve insan ticareti ile de suçlanıyordu.

 

Bazı üyeler bir psikolojik deneye tabi tutulduklarını iddia etti. Bu üyeler gittikçe artan şiddet sahnelerine maruz bırakılıyordu. Söz konusu sahneler arasında Meksika'da beş kadının kafalarının kesilmesi ve vücutlarının parçalanmasının görüntüleri de yer alıyordu.

Clare Bronfman'a 81 ay hapis

Bu davanın akıbeti henüz kesinleşmiş değil ama Clare Bronfman 30 Eylül 2020'de Nxivm'daki rolü nedeniyle 81 ay hapis cezasına mahkûm edildi.

Bronfman'ın Nxivm'a milyonlarca dolar yatırdığını ve örgütün lideri olduğunu savunan savcılar 5 yıl hapis istemişti ancak yargıç Nicholas G. Garaufis, bu sürenin kısa olduğuna karar verdi.

Garafuis ayrıca Bronfman'ın 6 milyon dolardan feragat etmesine, 500.000 dolar para cezası ödemesine ve kurbanlardan birine 96.605 dolar ödemesine hükmetti.

Mack 29 Eylül'e kadar teslim olmalı

Nxivm davası bu yaz ortalarında Allison Mack'in cezasının açıklanmasıyla yeniden gündeme geldi. Mack kadınları seks kölesi olmaları için manipüle ettiği gerekçesiyle 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mack, cezanın açıklanmasından önce mahkemeye yazdığı mektupta eylemleri nedeniyle "sonsuza dek pişman olacağını" söyledi ve "vicdan azabı ve suçlulukla dolu" olduğunu belirtti.

Mektubunda, "Nxivm'a getirdiğim herkesten özür diliyorum. Sizi sapkın bir adamın alçakça ve duygusal istismar içeren planlarına maruz bıraktığım için üzgünüm" ifadelerini kullanan Mack'in 29 Eylül'e kadar hapishaneye teslim olması gerekiyor.

 Lauren Salzman'a 5 yıl denetimli serbestlik

Nxivm'un bir diğer üst düzey ismi Lauren Salzman da 28 Temmuz 2021'de cezasının belirlenmesi için mahkemeye çıktı. Hakim, Salzman'ın tutukluluk süresinin yeterli olduğuna karar vererek fazladan hapis cezası öngörmedi. Ancak Salzman'a 5 yıl denetimli serbestlik uygulanacak. Salzman ayrıca 300 saat kamu hizmeti cezasına da çarptırıldı.Salzman hakkında iddianame hazırlandıktan sonraki yılları ev hapsiyle geçirdi.

Nancy Salzman'a da 42 ay hapis cezası

Son olarak 8 Eylül günü Lauren'ın annesi Nancy Salzman da 42 ay hapis cezasına mahkum edildi. Cezanın açıklanmasından önce avukatları yaptıkları konuşmada Nancy Salzman'ı "kandırılmış, kontrol edilmiş, aşağılanmış ve nihayetinde egoist, kendini beğenmiş bir seks manyağı tarafından suça itilmiş" bir kadın olarak nitelendirdi.

Avukatlar Salzman'ın Raniere tarafından "sömürüldüğünü" belirterek, "Keith Raniere'in iş birlikçisi ve Nxivm topluluğunun kolaylaştırıcısı olarak yaptığı yanlışların tüm ağırlığını her gün omuzlarında taşımakta olduğunu" söyledi.

Savcılık da Salzman için 41 ay hapis cezası istemişti ancak Yargıç Garaufis, bu talebin bir ay üstünü uygun gördü.

Keith Raniere kimdir?

Keith Allen Raniere 26 Ağustos 1960'da doğan, Amerikalı suçlu , kült lideri ve suçlu seks kaçakçısıdır. Nxivm şirketinin kurucusudur.

1998 ve 2018 yılları arasında, Nxivm, öncelikle kişisel gelişim seminerleri aracılığıyla, birkaç ünlü ve sosyeteyi işe alarak bir takipçi kitlesi geliştirdi . Örgüt , Raniere ve yakın çevresinin kadın üyelerine yönelik sistemik cinsel taciz suçlamasıyla karşı karşıya kaldı ve bu, 2018'in başlarında Raniere ve diğer Nxivm üyelerinin tutuklanmasına yol açtı. 

19 Haziran 2019'da Raniere , tümü Nxivm içinde DOS veya Vow olarak bilinen gizli bir toplumla ilgili , çocukların seks ticareti , komplo ve zorla çalıştırma komplosu dahil federal suçlardan hüküm giydi . 27 Ekim 2020'de Raniere 120 yıl hapis cezasına çarptırıldı.