Facebook, Türkiye'ye temsilcilik açma kararı aldı!

Türkiye'den kullanıcı sayısı 1 milyondan fazla olan sosyal medya uygulamalarına getirilen temsilci bulundurma zorunluluğuna Facebook da katıldı. Facebook, Türkiye'de temsilcilik açacağını duyurdu.

Facebook'tan flaş karar!

Türkiye'de temsilcilik açma adımını atan mecralara son olarak Facebook da eklendi. Daha önce Rusya'dan Vkontakte'nin (VK) yanı sıra YouTube, TikTok ve Dailymotion Türkiye'de temsilcilik açmayı kabul etmişti.

Türkiye'den kullanıcı sayısı 1 milyondan fazla olan sosyal medya uygulamalarına getirilen temsilci bulundurma zorunluluğuna uymama cezasında üçüncü aşamaya geçildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) sosyal ağ sağlayıcılarına bu kez reklam cezası uygulayacak. 19 Ocak tarihine kadar Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal ağ sağlayıcıları Türkiye'de temsilcilik açmamakta ısrarcı olursa Türkiye'deki faaliyetlerinde reklam alamayacak. Türkiye'de vergi mükellefi olan şirket ve kişilerin, söz konusu sitelere reklam vermesi de yasaklanmış olacak.

Sürecin Nisan ayına kadar uzaması durumunda iletişim kanalının kapasitesini ifade eden bant genişliğini düşürme cezası uygulanacak. Açıklanan ceza takvimine göre, Mayıs 2021'e kadar temsilci belirleyip bildirmeyenlere bant genişliğini yüzde 90'a kadar düşürme cezası verilecek.

Şimdiye kadar temsilcilik açmayan şirketlere 40'ar milyon lira para cezası kesildi. Şirketlerin, reklam yasağı kararının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülüğü yerine getirmemesi halinde, sosyal ağ sitelerinin internet trafiği bant genişliği, Sulh Ceza Hakimliği'nin kararıyla yüzde 50 daraltılabilecek. Bir sonraki adımda sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliği yüzde 90'a kadar daraltılması için mahkemeye başvurulabilecek.

Facebook'tan açıklama: Temsilcilik açağız, ilkelerimize uygun olmayacak şekilde ısrar edilirse geri çekeceğiz

Facebook’tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye'deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebooka güveniyor.

Türkiye'de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk güden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye'de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları'nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımızın doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler'in İş Dünyası Ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerımize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz. Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.