Şenol Güneş'e maaş eleştirisi

Futbola da darbe vuran korona virüs nedeniyle takımlar futbolcularından maaşlarında kesintiye gitmesini istiyor. Spor yazarı Mehmet Demirkol ise hayli yüksek bir maaşı olan Şenol Güneş'i eleştirdi, "Alma kardeşim bir sene" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: TV100.COM

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs nedeniyle hayat durma noktasına geldi. Üç ülke haricinde hiçbir ülkede spor müsabakaları yapılmıyor. Özellikle futbol sektörü korona virüs sektöründen en çok etkilenen spor dalı oldu. Bazı kulüpler şimdiden iflasını açıklarken, Avrupa'nın dev kulüpleri futbolculardan maaşlarında indirime gitmesini talep etti.

İtalya'nın köklü kulübü Juventus, korona virüs nedeniyle maaşlarında kesinti yapılmasını isteyen kulüplerin başında geliyor. Korona virüsün Avrupa'daki iki merkezinden biri olan İtalya'da hayat durdu ancak ölümler devam ediyor. Juventuslu futbolcular, korona virüs nedeniyle maaşlarında indirime gitti.

Aynı durum oldukça kötü durumda olan Türk futbol kulüpleri için de geçerli. Yüzlerce milyon liralık borcu bulunan Türk kulüplerinin de futbolcularından maaş indirimi talebinde bulunduğu biliniyor. Kimi futbolcular bu teklifleri kabul ederken, etmeyenlerin sayısı da bir hayli fazla.

Futbolculara nazaran maaşları daha düşük olan teknik direktörler için maaş kesintisi talebinde bulunulduğuna dair bugüne kadar herhangi bir iddia ortaya atılmadı. Ancak maaşı oldukça yüksek olan ve A Milli Futbol Takımı'nı çalıştıran Şenol Güneş'e spor yazarı Mehmet Demirkol'dan bir serzeniş geldi.

Mehmet Demirkol, BeinSport'ta 'BeINManşet' programına telefonla bağlanarak gündemi değerlendirdi. Demirkol, koron avirüs salgını nedeniyle yaşanan tartışmalar nedeniyle bir çağrı yaptı. Demirkol, "Milli Takım Teknik Direktörü maaşında indirime gidecek. Alma kardeşim bir sene. Bir sene sonra yeniden oturur konuşursun" ifadelerini kullandı.

Mehmet Demirkol'un açıklamalarından satır başları şöyle;

Dünya Sağlık Örgütü derse ki bu iş artık kontrol edilebilir hale geldi, normal hayata geçebiliriz. Ancak o gün karar verilir. O yüzden, o güne kadar kendini bağlayacak şeyler söylememek mantıklıdır.

'Motor!' dediğin gün, oraya gelip çalışmaya başlayabilecek insanların şartlarını bozmadan yaşamaya devam etmelerini sağlamak lazım. Asıl hedef bu olmalı. Bunu yapmadan olmaz.

Milli Takım Teknik Direktörü maaşında indirime gidecek. Alma kardeşim bir sene. Bir sene sonra yeniden oturur konuşursun, 'Geçen sene almamıştım, bu sene ne olacak?' diye. Bu mecburi böyle. Önemli olan, geri kalanların hayatta kalması.

‘Önce vergi vermeye başlamaları lazım’

Türkiye'de 3-4-5 milyon euro para kazanan oyuncular vergi vermiyorlar. Önce vergi vermeye başlamaları lazım. Kulüpleri, futbolcuların adına bazen stopaj yatırıyorlar. Bazen yatırmıyorlar, onlar affediliyor. Öncelikle oyuncular vergi vermeye başlamalı. 1 milyon euro mu kazanıyorsun, 380 bin euro'sunu vergi vereceksin. Başka çaresi yok bu işin.

Futbol zararda gibi haberler çıkıyor ya, neyin zararı? Bugün zarar hesabı yapılmaz. Dünya dondu, zarar yok. Şu andaki zarar kaybedilen insanlardır. Ölenler 70 yaşındaymış diye bir rahatlık var. Yaş meselesi değil ki bu. Katkı meselesidir, her insanın katkısı var.

'Ligi şimdiden tescil etsen ne olacak? Herkes aynı durumdaysa donar, 2. Dünya Savaşı 6 sene sürdü'

Belçika'nın yaptığı ya da Hollanda'nın yapmak istediği yanlış. Ligi şimdiden tescil etsen ne olacak? Herkes aynı durumdaysa donar. 2. Dünya Savaşı 6 sene sürdü.

Bizim yapmamız gereken şu, düşük geliri olan yüzde 90'ı ayakta tutmak. Zaten yüzde 10'un torunlarının torunlarına yetecek bir geliri var. Onların gelirleri donar. Yıldızlar harici geri kalan herkesin kazançları garantiye alınmalı.

Bugün, insanoğlunun yapacağı 2 şey var. Birincisi, çalışmak zorunda kalan insanların mümkün olduğu kadar çalışmalarını kolaylaştıracak bir düzen kurmak. İkincisi, çalışması mecbur olmayanları evinde tutup, onlara hep beraber bakmak. Parası olana değil parası olmayanlara.

Şenol Güneş'in maaşı ne kadar?

Türkiye Futbol Federasyonu ile 4 yıllık sözleşme imzalayan Şenol Güneş'in yıllık 3,2 milyon euro (19,5 milyon TL) kazanacağı belirtildi. 66 yaşındaki teknik adam 4 yılda primler hariç 12,8 milyon euro (78 milyon TL) alacak.

Şenol Güneş Beşiktaş'tan yıllık 2,3 milyon euro kazanıyordu.