Sürücüsüz Tesla kaza yapıp yandı: 2 kişi ölü

Elon Musk’ın 'güvenli' dediği Tesla’nın sürücüsüz otomobili, ABD’de ağaca çarparak yandı. Kazada 2 kişi öldü.

Google Haberlere Abone ol

Teksas eyaletinin Houston kentinde gerçekleşen kazada otomobil ağaca çarparak alev aldı, kazada iki kişi yaşamını yitirdi. 

Yerel televizyon kanalı KHOU-TV, 2019 Tesla Model S’in yüksek hızla seyrettiğini, virajı alamayarak ağaca çarptığını bildirirken aracın ağaca çarptıktan sonra alev alarak yanmaya başladığını aktardı.

Harris County Emniyet Müdürlüğü 4’ncü Bölge görevlisi Cinthya Umanzor, meydana gelen kazayla ilgili olarak "Sürücü koltuğunda kimse yoktu" dedi.

Harris County 4’ncü Bölge polis memuru Mark Herman'ın yayınladığı raporu aktaran haberde, polislerin yangın söndürüldükten sonra biri ön yolcu koltuğunda, diğeri arka koltukta olmak üzere iki yolcunun hayatını kaybettiğini tespit ettikleri açıklandı.

Tesla ‘Tam Otonom Sürüş' yazılımını açıklamak üzere

Haberde, Tesla ve Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nin konuyla ilgili sorulara cevap vermediği belirtilirken yaşanan kazanın Tesla’nın güncellenmiş "tam otonom sürüş" yazılımını daha fazla müşteriye sunmaya hazırlanırken meydana geldiğinin altı çizildi.

Tesla’nın yarı otomatik sürüş sistemi üzerinde her geçen gün yaşanan incelemelerin sayısı artarken ABD Otomobil güvenlik ajansı, sadece Mart ayında Tesla araçlarının kazalarıyla ilgili 27 soruşturma başlattığını söylemişti.

Elon Musk, 'insan üstü bir güvenliğe sahip' demişti 

Kazaların en az üçü yakın zamanda meydana gelirken Tesla CEO'su Elon Musk, Ocak ayında yaptığı açıklamada, tam otomatik sürücüsüz yazılımından büyük karlar beklediğini söylemiş ve “otomobilin bu yıl insan üstü bir güvenilirlikle kendi kendine sürebileceğinden son derece emin” olduğunu belirtmişti.

Kaynak: NTV